RFLP analiz yöntemi ile glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinin moleküler patolojisinin saptanması
Detection of molecular pathology of glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency by RFLP analysis
  1. Tez No: 97914
  2. Yazar: YEŞİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZET Pentoz fosfat metabolik yolunun ilk ve anahtar enzimi olan Glukoz-6- Fosfat Dehidrogenaz'ın eksikliği insanda görülen en yaygın eritrosit bozukluklarından birisidir. g6PD varyantlarının çoğu kodlama bölgesinde yer alan nokta mutasyonlardan kaynaklanmaktadır. Günümüze kadar biyokimyasal özelliklerine bakılarak çoğunun polimorfizm olduğu belirtilen 400 varyantı bulunmuştur. G6PD eksikliğine sahip bireylerin çoğu asemptomik olduğu halde enfeksiyonlarla birlikte veya bazı ilaçlar ve baklagillerin alınımıyla akut hemolitik anemi gözlenebilir. Bazı nadir rastlanır durumlarda ise G6PD eksikliği kronik nonsferositik hemolitik aneminin sebebidir. G6PD geni üzerine yapılan çalışmalar G6PD eksikliğinin fenotipik heterojenitesine yol açan nokta mutasyonların belirlenmesine sebep olmuştur. Günümüze kadar 122 kadar mutasyon tanımlanmıştır. G6PD 'nin genetik heterojen itesi onlarca farklı varyantla ifade edilir. Bunların çoğu bazı bireylere veya ailelere özgü iken bazıları küçük etnik gruplarla sınırlıdır. Bunun yanında bazı enzim mutantlarına belli populasyonlarda polimorfizm denilebilecek kadar sık rastlanır. Normal enzim (GdB) en yaygın rastlanılan tiptir ve normal aktivitenin standardını temsil eder. Hemen hemen enzim aktivitesinden yoksun, normal elektroforetik mobiliteye sahip, ve NADP ve G6P için artan affinite gösteren Gd enzimi Güney Akdeniz bölgesinde yaygın bir şekilde gözlenir. Bu enzim aynı zamanda Hintliler ve Güney Asyalılar için de yaygındır. Batı ve merkezi Afrikada iki farklı tip sıklıkla gözlenir. Her ikisi de hızlı elektroforetik mobiliteye ve normal kinetik karakteristiğe sahiptir. A- Birincisi, Gd, kırmızı kan hücrelerindeki aktivitenin düşüşü ile ilişkilidir. A+ Diğeri, Gd, hemen hemen normal aktiviteye sahiptir. Bu 4 enzim dünyadaki bilinen en yaygın tiplerdir.G6PD geni üzerindeki mutasyoniarı tarayarak Türk populasyonundaki varyantları tespit etmeyi amaçlayan bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Hematoloji Anabilim Dalında klinik olarak eritrosit G6PD eksikliği tespit edilen 59 aileden 98 bireyin kanları incelenmiştir, örnekler öncelikle PCR-RFLP analizi ile ekson 6-7'deki 563. Nükleotitteki C->T dönüşümü açısından taranmıştır. Bu tarama sonucunda hastalardan 79'unda Gd"*1 mutasyonu tespit edilmiştir. Ayrıca GdMed mutasyonunun tespiti için ARMS tekniğinden de faydalanılmıştır. Daha sonra GdMed açısından negatif olan bireylerde 5. Ekson üzerinde 376. Nükleotitteki A-+G dönüşümünün tespiti yine RFLP analizi ile gerçekleştirilmiştir. Yaptığımız bu çalışma sonucunda Türk populasyonunda GdMed mutasyonuna %80.6, GdA+ genotipine de %5.1 sıklıkla rastlanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Deficiency of Glucose-6-Phosphate dehydrogenase, which is the first and the key enzyme of Pentose Phosphate pathway, is the most prevalent genetic disorder in erythrocytes. Most of the G6PD variants are due to the single point mutations in the coding region. Up to this date, 400 variants have been found most of which are polymorphism, by comparing their biochemical characteristics. Although most of the individuals who are G6PD deficient are asemptomic, acute hemolitic anemia can be observed in the case of some infections or digestion of some drugs and fava beans. In some rare cases, G6PD deficiency is the reason for chronic nonspherocytic hemolitic anemia. The studies on the G6PD gene have resulted in the detection of the point mutations that cause the phenotypic heterogenity of G6PD deficiency. Till now, nearly 122 mutations have been described. The genetic heterogenity of G6PD is expressed by a range of different variants. While most of these variants are specific to some individuals, families or small ethnic groups, some mutations are so common in some populations that they can be called polymorphism. GdB, the normal enzyme, is the most prevalent type and it represents the normal standard activity. GdMed enzyme is widespread in South Mediterranean region and is nearly out of activity, has an increased affinity to NADP and G6P and normal electrophoretic mobility. This enzyme is also common in Indian and South Asian populations. Among East and Central African populations two different types are frequently observed. Both of these two types have fast electrophoretic mobility and normal kinetic characteristics. The first one, GdA“, is associated with the decreased activity in red cells. Onvıı the other hand, GdA+ is nearly normal in activity. These four enzymes are the most common types in the world. The aim of this study is to identify the variants of this enzyme in Turkish population by detecting the mutations on G6PD gene. The blood samples of 98 patients from 59 families under treatment in Hacettepe University Pediatric Hemotology Department with clinical effects of erythrocyte G6PD deficiency have been used in this study. At first, samples have been detected for 563C->T (Gd”160) mutation in exon 6 by RFLP analysis. Then 79 of the patients have been found to be GdMed. It has been realised that ARMS technique is also applicable to detect GdMed mutation. After that the individuals who were GdMed negative have been detected for 376 A-*G (GdA) in exon 5 by RFLP analysis. As a result, the frequences of GdMed mutation and GdA+ polymorphism among Turkish population have been found to be 80.6% and 5.1%, respectively.