Sunucusuz mimarilerde maliyet optimizasyonu için aws lambda üzerine hibrit bir yaklaşım
A hybrid approach on aws lambda for cost optimization in serverless architecture
- Tez No: 979151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sunucusuz mimarilerde, makine öğrenimi çıkarımını hızlandıran ve operasyonel maliyetleri düşüren çeşitli optimizasyon teknikleri geliştirilmiştir. Bu bağlamda, toplu işlem yaklaşımı özellikle etkili bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. ResNet-v2, ResNet-18, ResNet-50, Inception-v4 ve MoBiNet gibi bilgisayarlı görme modelleri üzerine yapılan deneysel çalışmalar, toplu iş boyutu ve zaman aşımı eşiklerinin dinamik olarak ayarlanmasıyla maliyetlerin yaklaşık \%50 oranında ve kuyruk gecikmelerinin önemli ölçüde azaltılabileceğini bildirmiştir. Buna karşılık, öngörücü kaynak yönetimi ve dikey/yatay ölçekleme tekniklerini kullanan çalışmalar, ResNet-50, InceptionV3, Xception ve Wavenet gibi modellerde \%50-95 aralığında performans iyileştirmeleri ve \%95'e varan Hizmet Seviyesi Hedefi uyumluluğu sağlamıştır. Bu bulgular, performans ve verimlilik açısından hem toplu işlem hem de kaynak ölçeklemenin kritik önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, toplu işlemeyi eşzamanlılık ile bütünleştiren yenilikçi bir hibrit yöntem önermektetir. Yöntem, AWS Lambda üzerinde optimize edilmemiş bir temel senaryo (5.000 bireysel isteği işleyen 50 eşzamanlı iş parçacığı) ile bu tezde önerilen hibrit yaklaşımın (1.000 isteği işleyen 350 eşzamanlı iş parçacığı ve 5'lik toplu işlem boyutu) kontrollü karşılaştırmasını içermektedir. Toplam yürütme süresi, gecikme dağılımı ve sistem verimliliği gibi temel performans metrikleri sistematik olarak değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar, önerilen hibrit yaklaşımın toplam yürütme süresini 139,97 saniyeden 30,30 saniyeye düşürdüğünü ve temel senaryoya kıyasla \%78,35 oranında önemli bir performans artışı sağladığını göstermektedir. Ayrıca, bu yaklaşımın kuyruk gecikmelerini azalttığı ve genel sistem verimliliğini artırdığı ortaya konmuştur. Bu çalışma sunucusuz ortamlarda makine öğrenimi çıkarım görevlerinin uygun maliyetli ve yüksek performanslı yürütülmesine yönelik pratik ve nicel olarak doğrulanmış bir çözüm sunarak literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In serverless architectures, various optimization techniques have been developed that accelerate machine learning inference and reduce operational costs. Within this context, the batching approach has emerged as a particularly effective strategy. Experimental studies conducted on computer vision models such as ResNet-v2, ResNet-18, ResNet-50, Inception-v4, and MoBiNet report that dynamically adjusting batch sizes and timeout thresholds can reduce costs by approximately 50\% while significantly decreasing queueing delays. Conversely, studies leveraging predictive resource management and vertical/horizontal scaling techniques have achieved performance improvements in the range of 50–95\% and up to 95\% Service Level Objective (SLO) compliance on models such as ResNet-50, InceptionV3, Xception, and Wavenet. Collectively, these findings underscore the critical importance of both batching and resource scaling for enhancing performance and efficiency. This study proposes an innovative hybrid method that integrates batch processing with concurrency. The methodology involves a controlled comparison on AWS Lambda between a non-optimized baseline scenario (50 concurrent threads processing 5,000 individual requests) and the hybrid approach introduced in this thesis (a batch size of 5 with 350 concurrent threads processing 1,000 requests). Key performance metrics, including total execution time, latency distribution, and system efficiency, were systematically assessed. Experimental results demonstrate that the proposed hybrid approach reduced total execution time from 139.97 seconds to 30.30 seconds, achieving a substantial performance improvement of 78.35\% over the baseline. Furthermore, the approach was shown to mitigate queuing delays and enhance overall system efficiency. By offering a practical and quantitatively validated solution for cost-effective and high-performance execution of machine learning inference tasks in serverless environments, this study makes a significant contribution to the literature.