Yapay zekanın lise öğrencileri için kimya ve biyoloji eğitimine etkisi
The impact of artificial intelligence on chemistry and biology education for high school students
  1. Tez No: 979157
  2. Yazar: PINAR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ modellerinin eğitim üzerindeki artan etkisi, akademik araştırmaların kritik bir alanı haline gelmiştir. Büyük dil modelleri, günümüzde yalnızca eğitim sistemleri içinde değil, modern toplumun neredeyse her alanında ölçülebilir etkiler yaratmaktadır. Bu çalışma, özellikle kimya ve biyoloji derslerindeki uygulamalar aracılığıyla, üretken yapay zekâ teknolojilerinin lise fen bilimleri eğitimine entegrasyonunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gelişmiş dil modellerinin öğretim süreçlerinde nasıl kullanılabileceğini ve bu araçların öğrencilerin anlama düzeyleri üzerindeki etkisini ve öğretmenlere sağlayabilecekleri potansiyel katkıları incelemektedir. Araştırma, farklı becerilere sahip öğrencilerin hem nitel hem de nicel yöntemlerle ölçülmesini sağlamak için farklı lise türlerinde yürütülmüştür. Öğrencilerle yapılan anketin sonuçları, yapay zekâ araçlarının genel olarak“kısmen yeterli”olduğunu ortaya koyarken, bu araçların yeniden kullanılma niyetinin okul türüne göre değiştiği gözlemlenmiştir. Bulgular, üretken yapay zekâ teknolojilerinin lise düzeyinde öğretim için önemli fırsatlar sunduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın, büyük dil modellerinin eğitim ortamlarında uygulanmasını inceleyen gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmasını umuyoruz. Amacımız, deneysel içgörüler ve pratik çıkarımlar sunarak, bu teknolojilerin öğretim ve öğrenme ortamlarına nasıl etkili bir şekilde entegre edilebileceğine ilişkin sonraki araştırmalara bilgi sağlamak ve rehberlik etmektir.
Özet (Çeviri)
The growing influence of artificial intelligence models on education has become a critical area of scholarly inquiry. Large language models are currently exerting measurable effects not only within educational systems but across nearly every facet of modern society. This study aims to evaluate the integration of generative artificial intelligence technologies into high school science education, especially through applications in chemistry and biology courses. It examines how advanced language models can be used in teaching processes as well as the impact of these tools on students' comprehension levels and the potential contributions they offer to teachers. The research has been conducted in different types of high schools to ensure that students with different skills are measured with both qualitative and quantitative methods. While the results of the survey conducted with students revealed that artificial intelligence tools were generally found to be“partially sufficient”, it was observed that the intention to reuse these tools varied according to the type of school. The findings show that generative artificial intelligence technologies offer important opportunities for teaching at the high school level. We hope that this study serves as a foundation for future research exploring the application of large language models in educational settings. By offering empirical insights and practical implications, our aim is to inform and guide subsequent investigations into how these technologies can be effectively integrated into teaching and learning environments.