Musiki Mecmuasında yayınlanan Türk musikisi usullerine ilişkin makalelerin incelenmesi
An examination of the articles on Turkish music usuls published in Musiki Mecmuası
- Tez No: 979169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müziği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Musiki Mecmuasında yayımlanan Türk musikisi usullerine dair makalelerin genel bir incelemesini amaçlamaktadır. Öncelikle dergide yer alan usul konulu yazıların tarihsel ve kuramsal açıdan nasıl ele alındığı araştırılmıştır. Makalelerde öne çıkan temel kavramlar, usulün tanımı ve sınıflandırılmasıyla birlikte, ritmik, melodik yapı üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulmuştur. Ayrıca, farklı yazarların ve dönemlerin yaklaşım biçimleri karşılaştırılarak, usul bilgisinin aktarımı ve öğretim yöntemleri üzerinde durulmuştur. İncelenen kaynaklardan elde edilen bulgular, Musiki Mecmuasındaki makalelerin, Türk musikisi usullerinin anlaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir işlev gördüğünü göstermektedir. Sonuç olarak, bu tezde yapılan inceleme, Musiki Mecmuasının usul bilgisinin gelişimi açısından değerli bir başvuru kaynağı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a general analysis of the articles related to Turkish music rhythmic patterns (usuls) published in Musiki Mecmuası. Primarily, the research investigates how the usul-oriented articles in the journal are addressed from historical and theoretical perspectives. The prominent concepts in these articles—including the definition and classification of usul, as well as their effects on rhythmic and melodic structure—are examined in detail. Furthermore, the study compares different authors' and periods' approaches, with a particular focus on the transmission and teaching methods of usul knowledge. The findings obtained from the reviewed sources show that the articles in Musiki Mecmuası play an important role in understanding Turkish music usuls and in passing this knowledge on to future generations. In conclusion, the analysis conducted in this thesis reveals that Musiki Mecmuası constitutes a valuable reference for the development of usul knowledge.