Yöneticilerin liderlik tarzlarının örgütsel sessizlik üzerindeki etkisi ve çalışanların demografik özellikleri açısından değerlendirilmesi
The effect of leadership styles on organizational silence and examination of employees in terms of demographic characteristics
  1. Tez No: 979168
  2. Yazar: BÜŞRA TOKGÖZ GERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAL BİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çalışanların sergilediği örgütsel sessizlik davranışlarının, algılanan liderlik tarzlarına göre nasıl biçimlendiğini ve bu ilişkinin demografik ve mesleki değişkenler bağlamında nasıl farklılaştığını incelemektedir. Literatürde çoğunlukla bağımsız ele alınan liderlik ve sessizlik kavramları, bu araştırmada bütüncül bir analiz düzleminde bir araya getirilerek örgütsel davranışlara yönelik çok boyutlu bir bakış açısı geliştirilmiştir. Araştırma bulguları, modern liderlik tarzının egemen olduğu örgütlerde çalışanların daha çok örgüt yararına sessizlik sergilediklerini; klasik liderlik tarzının ise korunmacı ve kabullenici sessizlik türlerini artırdığını göstermektedir. Neo-klasik liderlik tarzı ise her iki uç arasında geçişkenlik taşıyan bir yapı sunmaktadır. Bu sonuçlar, liderlik tarzlarının sadece yönetsel pratikleri değil, aynı zamanda çalışanların ifade davranışlarını ve psikolojik güven algılarını da şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Yaş, eğitim düzeyi ve kıdem gibi bireysel değişkenler sessizlik türlerini anlamlı şekilde etkilerken; sektör, unvan veya çalışma biçimi gibi yapısal faktörlerin etkisi sınırlı kalmıştır. Bu durum, örgütsel sessizliğin daha çok bağlamsal ve algısal temeller üzerinden şekillendiğini göstermektedir. Bu yönüyle araştırma, örgütsel sessizliğin çok boyutlu doğasını ve liderlik tarzlarının yönlendirici rolünü vurgulamakta; literatüre kavramsal katkılar sunarken, uygulayıcılara da ifade özgürlüğünü destekleyen liderlik stratejileri geliştirme yönünde öneriler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how employees' organizational silence behaviors are shaped by perceived leadership styles, and how this relationship varies within the context of demographic and occupational variables. While leadership and silence are often treated separately in the literature, this research integrates both concepts within a holistic analytical framework, offering a multidimensional perspective on organizational behavior. The findings indicate that in organizations dominated by modern leadership styles, employees are more likely to engage in prosocial silence, whereas classical leadership styles tend to foster acquiescent and defensive forms of silence. The neo-classical leadership style, on the other hand, presents a transitional structure between these two extremes. These results reveal that leadership styles shape not only managerial practices but also employees' expression behaviors and perceptions of psychological safety. Individual variables such as age, education level, and seniority significantly affect silence behaviors, while structural factors like sector, job title, or work format show limited influence. This suggests that organizational silence is shaped more by contextual and perceptual dynamics than by formal organizational attributes. In this respect, the study underscores the multidimensional nature of organizational silence and the guiding role of leadership styles; it contributes conceptually to the literature and offers practical recommendations for developing leadership strategies that foster expression and psychological safety in organizations.