Gemilerde ana makine olarak kullanılan dizel motorları ve bu konudaki gelişmelerin incelenmesi
Ships main diesel engines and discussing of related subject of recent developments
- Tez No: 97918
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİM ÖZÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Gemilerde Ana Makina Olarak Kullanılan Dizel Motorları ve Bu Konudaki Gelişmelerin İncelenmesi Dünya ticaretindeki değişim ve çevre kirlenmesi kaygılarının, güç sistemleri yönünden özel talepleri karşılayabilecek farklı tipte gemilerin ortaya çıkmasına öncülük etmesi beklenmektedir. Makina üreticileri ürettikleri her makina modelinde silindir ölçülerini ve silindir sayışım belirlerken, geniş bir güç aralığı ile birlikte diğer parametreleri de göz önüne alırlar. Bunların ötesinde boyutları belirleyen müşterilerin özel talepleridir. Pratik olarak bütün yeni ticari gemilerin dizel makinalarla donatıldıktan söylaenebilir. Bu arada mevcut buharlı gemiler de ekonomi ve ömür açısından dizele dönüştürülmektedir. Bu çalışmada motorlu gemilerin ana makinalannın işletilmesi üzerinde durulmuştur. Gemilerde ana makina olarak kullanılan dizel makinalan, önceden planlanmış genel bakım süreleri içinde operatörsüz bir makina dairesinde, sürekli ve güvenli bir şekilde çalıştırılabilmelidir. Yine makul sürelerle düşük arızasız güçte çalıştuılabilme, düşük kaliteli yakıtları yüksek ısıl yakabilme de bu makinalardan beklenen özellikler arasında yer alır. Araştırma ve deneyimler sonucunda belirtilen bu taleplere uygun makina tasarımlan sürekli olarak geliştirilmektedir. Turboşarjörler ve şarj havası sistemlerinin tasanın ve performansında kaydedilen gelişmelerin güç ve ekonomi yönünden önemli katkılan olmuştur. Düşük güçte şarj havası sağlayan bir kaynak yanma veriminin korunması için yeterlidir. Yine tam güçte şarj için fazla gelen egzos gazı enerjisinden geri kazanım sistemleri ile elektrik üretilebilir veya ana makina güç çıkışı arttınlabilir. Esas olarak gemi dizel makinalan, pervaneye doğrudan bağlanan, büyük düşük devir sayılı makinalar ve pervaneye devir düşürme dişlileri üzerinden bağlanan, orta ile vnyüksek hızlı makinalar olmak üzere iki ana gruba ayrılabilmektedir. Silindir ölçüleri bu konuda belirleyici değildir. Silindir çapı 260mm den küçük düşük hızlı makinalara ve silindir çapı 620mm den büyük orta hızlı makinalara rastlamak mümkündür. Düşük ile orta ve yüksek hızlı makina tipleri arasında belirgin farklılıklar bulunmasına rağmen, bu çalışmanın kapsamına her ikisi de alınmıştır. Mayıs 2000 Bülent Albayrak vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ships Main Diesel Engines and Discussing of Related Subject of Recent Developments Changes in world trade and care about environmental pollution may lead to the emergence of different ship types with special demands upon their power systems. Manufacturers produce a range of cylinder sizes and numbers in each model so that a wide selection of power or other parameters is available. Furthersizes are developed when a particular demand becomes evident. Practially all new merchant ships are powered by diesel engines, and some existing large steamships have been re- engined with diesel power to improve their economy and extend their useful life. This study deals with the operation of main engines in motor ships. Marine diesel engines are required to operate continously, reliably and safely in unmanned engine rooms and with extended periods between planned overhauls. They may be expected to operate for considerable periods at low power without ill effects, and to be tolerant of low quality fuels while maintaining very high thermal efficiency. Continuing development and improvement in design are necessary to meet theese demands and new generations of engine models are produced to take advantage of advances in research and experience. Considerable improvements in design and performance of turbo-chargers and charge air systems in recent years have contributed substantially to increases in engine power and economy. The supply of charge air at reduced power is sufficient to maintain efficient combustion, and at full power surplus exhaust gas energy can be diverted to operate“power take off ”systems which will supplement the main or electrical power output. Basically, marine diesel engines can be divided into two main types: large, slow-running direct drive engines with limited numbers of cylinders, or medium DCto high speed engines driving through reduction gears. Cylinder sizes do not necessarily distinguish between these; slow-speed engines are available with cylinder bores down to 260mm, while medium speed engines are produced with bores up to 620mm. Although there are distinct differences between both types, much of the subject matter in this study is relevant to all engines. May 2000 Bülent Albayrak X