Değişik polietilenlerin eriyik akış davranışlarının incelenmesi
Researching melt behaviour of different polyethylene
- Tez No: 97917
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET DEĞİŞİK POLİETİLENLERİN ERİYİK AKIŞ DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ Çalışmada çeşitli polietilenlerin akış viskositeleri ile karakterizasyonu amaçlanmıştır. Farklı özelliklere sahip polietilen hammaddeler Zwick marka MFI cihazında 1.2 kg, 2.16 kg, 3.36 kg, 5 kg, 6.2 kg ve 7.16 kg'lik yükler altında 180°C, 190°C, 200°C,210°C, 220°C ve 230°C sıcaklıklarda işleme maruz bırakılmıştır. Her 10 dakikada bir cihazın kesicisi ile erimiş polimer kesilerek numuneler alınmıştır. Numunelerin yoğunluğu, yoğunluğu bilinen sıvı ve havadaki ağırlıkları alınarak belirlenmiştir. Bulunan volumetrik hızlar ve basınç değerlerinden kesme hızı ve kesme gerilimleri hesaplanmış,“Power Law”kuvvet kanunu modeli kullanılarak modele uyumluluk ve modelde bulunan parametreler değerlendirilmiştir. Düşük sıcaklık ve yüklerin malzemenin akışı için yeterli olmadığı, sıcaklığın artması ise malzemenin bozunmasına yol açtığı gözlemlenmiştir. LDPE malzemenin akış davranışının diğer numunelerden farklı olduğu deneysel veriler ve grafikler ile doğrulanmıştır. Kesme hızının sıcaklığın artmasıyla doğrusal olarak arttığı gözlemlenmiştir. Sabit sıcaklıkta yükün artması kesme gerilmesinin artmasına sebep olmaktadır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESEARCHING MELT BEHAVIOUR OF DIFFERENT POLYETHYLENE The purpose of this study is to characterize various polyethyleme (PE) according to their melt viscosity. PE raw material with different characteristics were tested at 180°C, 190°C, 200°C, 210°C, 220°C, 230°C temperature under 1.2 kg, 2.16 kg, 3.36 kg, 5 kg, 6.2 kg and 7.16 kg of load with MFI equipment of Zwick Co. Samples were taken from the melted polymer by the cutting device every 10 minutes. The density of the samples were determined by weighing them both in air and in liquid with known density. Shear stress and shear rate were calculated using the volumetric flow rate and pressure. The acccordence of test results with theoretical model of Power law and parameters were evaluated. The low tempertaures and loads were not enough for the polymer melt to flow and it was observed that increasing the temperature causes degragation of the material. LDPE material had the different melt flow behaviour from the other samples as confirmed by the experimental results and graphs It was observed that the shear rate increases linearly with increasing temperature. Increasing load at constant temperature resulted in an increase in shear stress.