Kültürel bellek bağlamında Bursa ili dağ köyleri düğün gelenekleri
Wedding traditions of mountain villages in Bursa province inthe context of cultural memory
- Tez No: 979303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK CANTEKİN ELYAĞUTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
Özet
Kültürel bellek, geçmişin yalnızca bireysel ya da toplumsal düzeyde hatırlanmasından öte, bu hatırlamanın anlamlandırılması ve yeniden yorumlanması sürecinde merkezi bir rol oynar. Toplumların kimlik inşasında belirleyici bir unsur olan kültürel bellek, tarihsel olaylar, gelenekler, ritüeller ve ortak deneyimler aracılığıyla şekillenir. Bu bağlamda, kuşaktan kuşağa aktarılan toplumsal bilgi, değerler ve gelenekler hem bireylerin aidiyet duygusunu pekiştirir hem de toplumun kültürel sürekliliğini sağlar. Nesiller boyunca aktarılan gelenekler, toplumsal bilgi ve değerlerin gelecek kuşaklara iletilmesine imkan tanır. Ortak bir kimlik oluşturan bireyler, bu süreçte sosyal pratiklerde farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıklar, doğum, evlenme ve ölüm gibi hayatın geçiş dönemlerinde belirgin biçimde gözlemlenir. Bu dönemlere ait inanış ve uygulamalar, toplumun kültürel değerlerini derinlemesine yansıtır. Evlenme gelenekleri, hem bireyler için önemli bir dönüm noktasını temsil eder hem de toplumun tarihsel ve kültürel birikimini ortaya koyar. Bursa düğün gelenekleri içinde önemli bir yere sahip olan kına geceleri, kültürel bağlamda dikkat çekicidir. Kına gecesinden önce gerçekleştirilen üç etek gecesi ve sonrasındaki tavuk alma gibi uygulamalar, yerel kültürel mirasın canlı örnekleridir. Bu çalışma, Bursa iline bağlı Orhaneli, Keles ve Büyük orhan ilçelerinde uygulanan evlenme geleneklerini odağa almakta ve bu geleneklerin içeriklerini, işlevlerini ve zaman içerisinde geçirdiği değişim ve dönüşüm süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Yöredeki sözlü tarih anlatıları, saha çalışmaları ve kültürel gözlemler aracılığıyla elde edilen veriler ışığında, bu geleneklerin günümüzde nasıl yaşatıldığı ya da ne ölçüde değişime uğradığı değerlendirilmektedir. Bu sayede, kültürel belleğin hem sürekliliği hem de dönüşebilir doğası ortaya konmakta; yerel kültürel mirasın korunması ve belgelenmesi yönünde önemli bir katkı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural memory plays a central role not only in the recollection of the past on an individual or societal level but also in the interpretation and redefinition of that past. As a crucial element in the construction of collective identity, cultural memory is shaped through historical events, traditions, rituals, and shared experiences. In this context, the transmission of social knowledge, values, and customs from generation to generation both reinforces individuals' sense of belonging and ensures the continuity of cultural heritage. Traditions handed down over generations allow for the preservation and communication of societal knowledge and values to future generations. Individuals who form a common identity may exhibit differences in social practices during this process. These differences are particularly evident during life transition periods such as birth, marriage, and death. The beliefs and practices associated with these periods deeply reflect the cultural values of the society. Marriage traditions represent a significant turning point for individuals and also reflect the historical and cultural heritage of the community. Among wedding customs in Bursa, henna nights hold particular cultural importance. Practices such as the“üç etek night”preceding the henna night and the“chicken-giving ritual”that follows are vivid examples of local cultural heritage. This study focuses on the wedding traditions practiced in the Orhaneli, Keles, and Büyükorhan districts of Bursa, aiming to analyze the content, functions, and historical transformations of these customs. Based on oral narratives, fieldwork, and cultural observations, the study evaluates how these traditions have been maintained or changed over time, thereby highlighting both the continuity and adaptability of cultural memory and contributing to the preservation and documentation of local heritage.