Sinemada izlenim yönetiminin iletişimsel inşası: Esaretin Bedeli ve Baba filmleri üzerine göstergebilimsel bir inceleme
The communicative construction of impression management in cinema: A semiotic analysis of the Shawshank Redemption and the Godfather films
- Tez No: 979310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
Özet
İletişim tarihi boyunca insanlar, toplumsal ilişkilerini düzenlemek ve sosyal çevrelerinde belirli algılar oluşturmak amacıyla çeşitli stratejiler geliştirmiştir. Bu stratejilerden biri olan izlenim yönetimi, bireylerin kendilerini başkaları karşısında belli bir şekilde sunma ve algılanma biçimlerini yönlendirme çabası olarak tanımlanır. İzlenim yönetimi, bireylerin (aktörler), sosyal ortamlarda diğer bireyler (seyirciler) üzerinde kendilerine ilişkin algıları stratejik biçimde şekillendirme çabası olarak açıklanabilir. Bu kavram yalnızca bireyler arası ilişkiler bağlamında değil, aynı zamanda kurgusal anlatılarda da karşılık bulur. Bu çerçevede sinema filmleri, karakterlerin izlenim yönetimi taktiklerini temsil eden güçlü anlatı mecraları olarak değerlendirilebilir. Günümüzde izlenim yönetimi yalnızca gündelik sosyal etkileşimlerde değil, kurgusal anlatıların inşa süreçlerinde de önemli bir rol oynamaktadır. Sinema filmleri, karakterlerin kimlik inşası, sosyal rolleri ve iletişimsel stratejilerini dramatik bir biçimde görünür kılan güçlü bir mecra olarak öne çıkar. Bu bağlamda araştırmada, IMDb verilerine göre en yüksek puana sahip iki film olan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) ve Baba (The Godfather) ele alınmıştır. Çalışmada, Goffman'ın izlenim yönetimi kuramı temel alınarak, filmlerdeki karakterlerin diğer karakterler ve izleyici üzerinde oluşturdukları izlenimlerin hangi taktikler aracılığıyla kurulduğu incelenmiştir. Analiz sürecinde semboller, söylemler, jestler, mimikler, beden dili ve mekânsal düzenlemeler çok boyutlu bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden göstergebilimsel analiz tekniğiyle yürütülen çalışmada nicel verilere başvurulmamış; sahneler çok boyutlu göstergeler üzerinden değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, izlenim yönetimi taktiklerinin filmlerde karakterlerin psikolojik derinliklerinin ve sosyal ilişkilerinin inşasında belirleyici bir rol üstlendiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of communication, human beings have developed various strategies to regulate social relations and to construct particular perceptions within their social environment. One such strategy, impression management, is defined as individuals' efforts to present themselves in a certain manner and to influence how they are perceived by others. Impression management can be explained as the actors' deliberate attempts, within social contexts, to strategically shape the perceptions that audiences form about them. This concept is not only relevant in the context of interpersonal relations but also finds resonance in fictional narratives. Within this framework, cinema emerges as a powerful medium that represents the impression management tactics employed by characters. In contemporary settings, impression management plays a significant role not only in everyday social interactions but also in the construction processes of fictional narratives. Films stand out as strong mediums that dramatize characters' identity construction, social roles, and communicative strategies, rendering them visible in distinctive ways. Accordingly, this study focuses on two films ranked highest on IMDb: The Shawshank Redemption and The Godfather. Based on Goffman's theory of impression management, the research examines the tactics through which the characters in these films construct impressions on both other characters and the audience. In the course of analysis, symbols, discourses, gestures, facial expressions, body language, and spatial arrangements were evaluated through a multidimensional lens. Employing semiotic analysis as a qualitative research method, the study does not utilize quantitative data; rather, the selected scenes were assessed through multiple layers of signification. The findings reveal that impression management tactics play a decisive role in the construction of characters' psychological depth and social relationships within cinematic narratives.