Türk halk oyunları bölümlerinin popülerliği, Sakarya Üniversitesi örneği
Popularity of Turkish folk dance departments, Sakarya University example
- Tez No: 979311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
Özet
Halk oyunları, her toplumun kültürel kimliğinin ve sosyal yapısının önemli bir yansımasıdır. Türkiye, zengin kültürel mirası ve canlı gelenekleri ile dikkat çekerken, özellikle yöresel halk oyunları ve halk oyunlarının eğitimde yer alması yerel kültürlerin korunmasında kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda Konservatuvar bölümlerindeki halk oyunları bölümleri de kültürel kimliğimiz açısından çok önemli bir yer almaktadır. Halk oyunları dansçının duygularını, toplumsal ilişkilerini ve geleneksel değerlerini ifade etmesine olanak tanır. Mevcut durumda dokuz farklı üniversitede Türk halk oyunları bölümleri kurulmuş ve eğitim faaliyetlerine devam etmektedirler. Çoğu küçük yaşlardan itibaren alana ilgi duymuş öğrencilerden oluşan bu kurumlar halk oyunları repertuvarı dışında müzik, antropoloji ve halk bilimi gibi farklı alanlarda eğitim alarak kendilerini geliştirme imkânı bulmaktadırlar. Mezunlar müzik öğretmenliği, dans öğretmenliği, profesyonel dansçılık, sanat yönetmenliği, müzisyenlik, akademisyenlik gibi farklı alanlarda istihdam olanağı bulmaktadır. Ancak bölümler 2000'li yılların başına oranla popülerliğini giderek kaybetmektedir. Bu yıllarda İTÜ ve Ege Üniversitelerinde özel yetenek sınavına başvuran aday sayısı 1000'leri bulurken günümüzde 50-100 gibi rakamlara düştüğü görülmektedir. Özellikle pandemim döneminde en düşük rakamlar görülmüştür. Bu bağlamda, çalışma kapsamında ilk olarak bu düşüş sayısal verilerle daha somut olarak ortaya konulması hedeflenmektedir. Daha sonra halk oyunları bölümlerinin omurgasını oluşturan öğrencilerin, bölümle ilgili görüşleri ve bu öğrencilerin mezun olduktan sonraki istihdam durumlarının incelenmesi halk oyunları bölümlerinin popülerliğindeki artış veya azalış durumu hakkında detaylı bilgi edinme imkânı sunacaktır. Bu çalışmanın sonucunda, Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümünün popülerliğini etkileyen unsurlar nicel veriler ile desteklenerek, bölüme olan başvuru sayılarındaki azalma nedenlerini ve mezuniyet sonrası öğrenci memnuniyeti gibi unsurlar çalışmamız kapsamında ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Folk dances are an important reflection of the cultural identity and social structure of every society. While Turkey draws attention with its rich cultural heritage and vibrant traditions, especially the inclusion of local folk dances and folk dances in education plays a critical role in the preservation of local cultures. In this context, folk dance departments in Conservatory departments have a very important place in terms of our cultural identity. Folk dances allow dancers to express their emotions, social relations and traditional values. Currently, Turkish folk dances departments have been established in nine different universities and continue their educational activities. These institutions, most of which are composed of students who have been interested in the field from an early age, find the opportunity to improve themselves by receiving education in different fields such as music, anthropology and folklore, in addition to the folk dance repertoire. Graduates find employment opportunities in different fields such as music teaching, dance teaching, professional dancing, art direction, musicianship and academics. However, the departments are gradually losing popularity compared to the early 2000s. In these years, while the number of candidates applying for the special talent exam at ITU and Ege Universities reached 1000s, it is seen that it has decreased to figures such as 50-100 today. Especially during the pandemic period, the lowest numbers were seen. In this context, within the scope of the study, it is aimed to reveal this decline more concretely with numerical data. Then, examining the opinions of students, who form the backbone of folk dance departments, about the department and the employment status of these students after graduation will provide detailed information about the increase or decrease in the popularity of folk dance departments. As a result of this study, the factors affecting the popularity of Sakarya University State Conservatory Turkish Folk Dances Department will be supported by quantitative data, and the reasons for the decrease in the number of applications to the department and student satisfaction after graduation will be revealed within the scope of our study.