Türk devlet geleneğinde iletişim aracıları: Yönetici asistanlığı kurumu
Communication intermediaries in the Turkish state tradition: The institution of executive assistantships
  1. Tez No: 979312
  2. Yazar: BÜŞRA TUNCALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türk devlet geleneği içerisinde köklü bir geçmişe sahip olan yönetici asistanlığı kurumunun tarihsel gelişimini, işlevsel yapısını ve geçirdiği dönüşümleri iletişim bilimi bakış açısıyla incelemektedir. Çalışmada, Büyük Hun Devleti'nden Göktürkler'e, Büyük Selçuklulardan Osmanlı İmparatorluğu'na uzanan süreçte yönetici asistanlarının devletin siyasi, idari ve diplomatik işleyişindeki konumları ile bu rollerin günümüz yönetişim anlayışıyla olan bağı değerlendirilmiştir. Araştırma, kuramsal temelini aracılık ve kapı bekçiliği kuramından almaktadır. Bu çerçevede yönetici asistanlarının, tarih boyunca karar alma mekanizmalarında bilgi akışını organize eden, iletişim kanallarını düzenleyen ve devlet otoritesinin temsili görevini üstlenen önemli iletişim aktörleri oldukları ortaya konmuştur. Çalışmanın temel amacı, yönetici asistanlığının yalnızca idari bir destek alanı değil, aynı zamanda devlet aklını temsil eden iletişimsel bir hafıza olduğunu göstermektir. Bu bağlamda yönetici asistanları, yönetici ile halk arasındaki iletişimi sağlayan bir köprü görevi üstlenmiş; devlet yönetiminin sürekliliğini güçlendiren görünmeyen bir iletişim ağı oluşturmuşlardır. Araştırma, nitel yöntem yaklaşımıyla yürütülmüş olup; tarihsel belge analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Yazıtlar, salnameler ve akademik kaynaklar incelenerek kurumun farklı dönemlerdeki yapısal özellikleri ile iletişimsel rollerinin karşılaştırmalı bir değerlendirmesi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, Türk devlet geleneğinde yönetici asistanlığının devlet işleyişinin devamlılığını sağlayan bir iletişim kurumu olarak konumlandığını ve bu tarihsel geleneğin günümüz kamu yönetimi anlayışında da etkisini sürdürdüğünü göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, Türk devlet geleneğinde iletişim aracıları olarak yönetici asistanlarının tarihsel ve kuramsal yönlerini açıklamakta; geçmişten günümüze uzanan özgün bir“yönetişim iletişimi”modeli sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development, functional structure, and transformation of the institution of executive assistantship within the Turkish state tradition from the perspective of communication science. The research analyzes the roles and positions of executive assistants in the political, administrative, and diplomatic mechanisms of the Great Hun Empire, the Göktürk Khaganate, the Great Seljuk Empire, and the Ottoman Empire, and explores the relationship between these historical roles and the contemporary concept of governance. The theoretical framework of the study is based on the Gatekeeping and Mediation Theory. Within this framework, it is revealed that throughout history, executive assistants have acted as key communication agents who organized the flow of information within decision-making processes, regulated communication channels, and represented state authority. The main purpose of this research is to demonstrate that executive assistantship is not merely an administrative support function but also serves as a communicative memory representing the state's intellect. In this context, executive assistants have acted as a bridge facilitating communication between rulers and the ruled, forming an invisible communication network that ensured the continuity of state administration. Employing a qualitative research design, the study utilizes the method of historical document analysis. Inscriptions, chronicles, and academic sources were examined to comparatively evaluate the structural characteristics and communicative functions of the institution across different historical periods. The findings indicate that the institution of executive assistantship has functioned as a communication mechanism ensuring the continuity of governance in the Turkish state tradition, and that this historical legacy continues to influence modern public administration. In conclusion, this research contributes to the historical and theoretical understanding of executive assistants as mediators of communication within the Turkish state tradition and proposes an original“governance communication”model extending from the past to the present.