Fiber lazerle küresel grafitli dökme demirlerin nicrbsi ile kaplanması
Cladding of spheroidal graphite cast irons with nicrbsi using fiber laser
  1. Tez No: 979371
  2. Yazar: BEKİR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF KAÇAR, PROF. DR. ŞABAN HAKAN ATAPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, GGG40, GGG50 ve GGG60 küresel grafitli dökme demirlerin üzerine fiber lazer ile NiCrBSi kaplanmıştır. Yüzey kimyasal kompozisyonu değiştirilmiş dökme demirlerin mikroyapısal değişimleri, cladding tabakasının kimyasal kompozisyonu ve sertlik değişimleri incelenmiştir. Mikroyapısal karakterizasyon çalışmaları (i) cladding tabakasının katılaşma morfolojilerinin yüzeye olan mesafesine ve paso geçişlerine göre değişebildiğini (ii) altlık malzemenin yüzeye yakın bölgelerinde ise işlem öncesi mikroyapıda bulunmayan martenzitik ve ledeburit gibi denge dışı fazların meydana geldiğini göstermiştir. Yapılan mekanik karakterizasyonda ise yüzeyi NiCrBSi ile kaplanmış dökme demirlerin altlık malzemeye kıyasla sertlik değerinin yaklaşık 1.5 kata kadar artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, NiCrBSi was clad onto GGG40, GGG50, and GGG60 spheroidal graphite cast irons using a fiber laser. The microstructural transformations of surface-modified cast irons, chemical composition of the clad layer, and hardness variations were investigated. Microstructural characterization studies demonstrated that (i) solidification morphologies of the clad layer may vary depending on distance from the surface and pass overlap, and that (ii) non-equilibrium phases such as martensitic and ledeburite structures, absent in the pre-process microstructure, formed in near-surface regions of the substrate material. Mechanical characterization revealed that NiCrBSi-coated cast irons increased hardness values by up to approximately 1.5-fold compared to the substrate material.