Zaggut (Libya) petrol alanının sismik yorumlanması
Seismic interpretation of the zaggut (Libya) oil field
- Tez No: 97939
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPTEKİN, YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN KORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ZAGGüT (LİBYA) PETROL ALANININ SİSMİK YORUMLANMASI Özet Libya'da bulunan Sirt Havzası yaklaşık 800.000 km2 yüz ölçüme sahip Kuzey Afrikanın en genç ve en verimli petrol havzalarından biridir. Bu havza aynı zamanda dünyanın en önemli rift havzalarından biridir. Şimdiye kadar aşağı yukarı 9850 kuyu sondajı yapılmış olup, bunların 1578'i yeni petrol alanı olarak belirlenmiştir. Toplam elde edilebilir rezerv 20-25 milyar varil petrol ve 7 trilyon m3 gaz olarak tespit edilmiştir. Üretim Alt-kambriyenden Oligosen yaşma çeşitli klastik ve karbonat rezervlerinden elde edilir. Sirt Havzasında toplam petrolün üçte biri kumtaşında bulunmaktadır. Bu çalışma Sirt Havzasında tektonik açıdan karmaşık olan Al Bayda platformundaki Zaggut alanında Alt-Tersiyer tabakasının rezerv özelliklerini araştırmayı amaç edinmektedir. Zaggut alanı coğrafik olarak 19° 26 D ve 19° 34 D boylamları ile 28° 19 K ve 28° 30 K enlemleri arasında kuzey merkezi batı Concession 59'un 250 km2'sini kapsar ki burası 28° 25' ve 29° 05' K enlemleri ve 21° 15' Dve 22° 25 D boylanılan arasında bulunur. Bu alan Sirt Havzasının kuzey doğusundadır. Tortul serinin üst kısmı petrol ve gaz için araştırılmıştır. Maksimum derinliği 2700 metreye varan sadece 24 kuyu vardır. Zaggut alanı kubbemsi özellikte ve Üst-Kretase ve Tersiyer tortullanyla örtülmüştür. Bundan dolayı bu alanda, daha önce çalışılmamış Kretase ve daha yaşlı tabakaların daha ayrıntılı çalışılmasına ihtiyacı vardır. Bu çalışma hidrokarbon birikimi için tortul serilerinin aşağı kısmının rezerv özelliklerini araştırmayı amaç edinmiştir. Çalışma 1 1 yığma kesitinin yorumunu kapsamaktadır. Bu profiller Nageco şirketi tarafından kaydedilmiş ve Boco şirketi tarafından işlenmiştir. Bu verinin yorumundan her bir çalışma seviyesi için dört harita hazırlanmıştır. Temel kayaların, Lidam ve Kalash Formasyonlarının her birinin tavanı İçin sırasıyla gİdiş-geliş zaman haritası, derinlik haritası (iki boyut), 3D zaman haritası ve 3D derinlik haritası IXhazırlanmıştır. Yapı kontur haritaları (zaman ve derinlik haritaları) gösteriyor ki çalışma alanında iki çeşit faylanma vardır. Yapı haritalarının güneyinde faylar güneye doğru eğimlidirler. Bu faylar Lidam, Kalash Formasyonu ve temel tabakanın üstünde yapısal kapan oluştururlar. Çalışma alanının batısında batıya eğimli faylar vardır. Bu da gaz ya da petrol için kapan olabilecek yapısal bir yükselti verir. Doğuda doğuya doğru eğimli faylar vardır ve batıya eğimli bir diğer fay da çalışma alanımızı güney-batıda keser. Bu iki fay arasında bir çok küçük fay vardır ki bunlar yapısal yükselimleri keserler. Batıda da batıya eğimli bir diğer fay vardır. Bu faylar ve yapısal kapan gösteriyor ki derin hedeflerde temel tabakanın üstü muhtemel hidrokarbon kapanına sahiptir. X
Özet (Çeviri)
SEISMIC INTERPRETATION OF THE ZAGGUT (LIBYA) OIL FIELD Summary The Sirt Basin covers an area of approximately 800000 km2 and is one of North Africa's youngest and the most oil prolific basin in Libya and one of the important rifted basins of the world and about 9850 wells have been drilled and 1578 of these can be classified as new field wildcats. Total recoverable reserves are between 20-25 billion barrels of oil and 7 trillion m3 of gas. Production is obtained from multiple clastic and carbonate reservoirs of Precambrian to Oligocene age and one third of the total oil-in- place in the Sirt Basin occurs in sandstones. This study aims to investigate the reservoir characteristics of Pre-Tertiary strata on the tectonically complex Al Bayda Platform in the Sirt Basin, called the Zaggut area in the Sirt Basin of north central Libya. Zaggut field is situated between Longitudes 19° 26' E and 19° 34' E and Latitudes 28° 19' N and 28° 30' N covering an area of 240 km2 in north central western Concession 59, which is located between 28° 25' N and 29° 05' N latitudes and 21° 15' E and 22° 25' E longitudes, in the SE part of the Sirt Basin. The upper part of the sedimentary sequence was explored for oil and gas. A maximum depth of 2700 meters was reached in only 24 wells drilled, but there is a need to study the lower part of the stratigraphic section. Therefore, there is a need to study the Cretaceous age and older strata that have not been previously studied in the area. To investigate the reservoir properties of the lower part of the sedimentary sequence for hydrocarbon in this basin, the seismic reflection profiles of the study area were studied for a possible potential site for structural as well as stratigraphical reservoirs. In this study we investigated the lower part of the sedimentary sequence for hydrocarbon accumulation in this basin. This study includes 1 1 Final Stack sections. These seismic profiles were recorded by Nageco Company and processed by XIBoco Company. From the interpretation of these data, four maps were prepared for each level studied. For the basement, two-way travel time map, depth map (two dimension), 3D time map and 3D depth map, for Lidam Formation, two-way time map, depth map (two dimension), 3D time map, 3D depth map, for the Kalash Formation, two way time map, depth map (two dimension), 3D time map and the 3D depth map were respectively prepared. The structure contour maps (time and depth maps) show that there are two faults in the study area. In the south of the structure maps (time and depth) faults dip to the south. These faults form a structural trap both in the Lidam and the Kalash Formations and the top of the basement. In the west of the study area, there is a fault dipping to the west, giving a structural high that could be a possible trap for oil and gas. In the east, there is also a fault dipping to the east, and there is another fault across the middle of our study area dipping to the SW. Between these two faults there are smaller faults, which cross the structural high. On the west there is another fault dipping to the west. These faults and structural traps show that the top of the basement has a possible hydrocarbon trap on the deep target. XII