Toluidin mavisinin askorbik asit ile indirgenme tepkimesine setiltrimetilamonyum bromür misellerinin etkisi
The Effect of cetyltrimethylammonium bromide micelles on the reduction reaction of toluidine blue by ascorbic acid
  1. Tez No: 97940
  2. Yazar: BETÜL ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Toluidin Mavisinin Askorbik Asit ile indirgenme Tepkimesine Setütrimetilamonyum Bromür Misellerinin Etkisi Bu çalışmada, Toluidin Mavisi (TM)'nin Askorbik Asit (AA) ile nötr, 0,1 mol.dm“3 HC1 ve 1,0 mol.dm”3 HCl'li ortamda indirgenme tepkimesinin yalana 1. derece hız sabiti üzerine Setütrimetilamonyum bromür (CTAB) misellerinin etkisi derişime bağlı olarak incelenmiştir. Misel etkisini açıklayabilmek için TM ile CTAB misellerinin ve AA ile CTAB misellerinin etkileşimi ayrı ayn spektrofotometrik yöntemle çalışılmıştır. Deneysel veriler Benesi-Hildebrant, Bunton-Sepulveda ve Kawamura yöntemiyle nicel olarak irdelenmiş, bağlanma sabitleri ve bağlanma kesirleri hesaplanmıştır. TM'nin CTAB miselleri bağlanma sabiti ve kesirleri ortamın asitliği ile biraz azalmıştır. Nötr ortamda AA, CTAB misellerine TM' den daha güçlü bağlanırken asitli ortamda AA ile CTAB arasında hiç bir etkileşim saptanmamıştır. TM ile AA arasında nötr ortamdaki tepkimenin yalana 1. derece hız sabiti CTAB misellerinin derişiminin artmasıyla artmış, asitli ortamlarda ise CTAB misellerinin derişimiyle azalmıştır. Sonuçlar, yalana faz modeline göre irdelenmiş nötr ve asitli ortamlarda çözelti içinde ve yalana misel fazlarında oluşan yalana 1. derece hız sabitlerinin karşılaştırılması ve reaktanlann miselle tutunmaları yönünden yorumlanmıştır. XH
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Cetyltrimethylammonium Bromide Micelles on the Reduction Reaction of Toluidine Blue by Ascorbic Acid The present study deals with the effect of cetyitrimethylammonium bromide (CTAB) micelles at various concentrations on the pseudo first order rate coefficient of the reduction reaction of toluidine blue (IB) by ascorbic acid (AA) in the absence and presence of 0,1 moldm“3 and 1,0 moLdm”3 HC1. In order to explain micellar effect, the interaction of TB and AA into CTAB micelles was studies seperately by spectrophotometric method. Experimental data were treated quantitatively using Benesi-Hildebrant, Bunton- Sepulveda and Kawamura etal equations. Binding constants and fraction of bound solute were calculated in the absence and presence of acid. The binding constant of TB to the CTAB micelles than TB in the neutral medium while no (interaction) occured between AA and CTAB micelles in the presence of acid. Pseudo first order rate coefficient of the reaction between TM and AA increased with increasing concentration of CTAB micelles in the neutral medium but decreased with increasing concentration of CTAB micelles in the presence of acid. The results were analyzed on the basis of the pseudo-phase model of the micelles and interpreted from the comparison of the pseudo first order rate constants in aqueous and micellar pseudophases obtained in the absence and presence of acid also in term of micellar incorporation of the reactants. xm