Kuzey Ege Cephalopod'larının kalitatif-kantitatif analizi ve ekonomik türlerin büyüme-üreme biyolojileri
The Qualitative-quantitative analysis of cephalopods from the northern aegean sea and growth-reproductive biology of the economically important species
  1. Tez No: 97938
  2. Yazar: MEHMET HAKAN ERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
V. ÖZET : Kuzey Ege Cephalopod'larının Kalitatif-Kantitatif Analizi ve Ekonomik Türlerin Büyüme - Üreme Biyolojileri Bu çalışmada nispeten kirletilmemiş sulara sahip Ege Denizi'nin kuzey kısmındaki (39°25'K hattının kuzeyi ve 25°20'D hattının doğusunda kalan, Saros Körfezi, Gökçeada çevresi ve Babakale'ye kadar olan bölge) Sefalopodlar, balıkçılıktaki ekonomik önemleri nedeniyle incelenmiştir. Ekim 1996 - Eylül 2000 tarihleri arasında yapılan çalışmada Kuzey Ege'de avlanan Sefalopod örneklerinin kalitatif ve kantitatif analizi yapılarak 3 ordo'ya ait 6 familyadan, 22 tür belirlenmiştir. Türkiye suları için Octopus defîlippi türü de ilk defa bu çalışma ile tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ekonomik değeri olan her bir ordoya ait baskın 3 tür (Sepia officinalis, Illex coindetii, Eledone cirrhosa) belirlenmiş ve daha sonra bu türlerin büyüme-üreme biyolojileri incelenmiştir. İncelenen türlerde maksimum ve minimum manto boyu ve ağırlık değerleri sırasıyla: Sepia officinalis 63mm, 42.6g, 190mm(Ş), 697g(Ş), 247mm(c?), 852g(^); Illex coindetii 38mm, 2.6g, 248mm(Ş), 231g(Ş), ^mm^), 165g(c?); Eledone cirrhosa 21mm, 4g, 136mm(Ş), 485g(Ş), 105mm(ıJ), 285g(ç?) dır. Üreme dönemlerinin Sepia officinalis 'te İlkbahar sonu - Sonbahar başı; Illex coindetii'dc Mayıs sonu -Temmuz sonu; Eledone cirrhosa'da Mayıs - Temmuz arasında olduğu saptanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY The Qualitative - Quantitative Analysis of Cephalopods From the Northern Aegean Sea And Growth - Reproductive Biology of the Economically Important Species In this research, cephalopods from the relatively unpolluted water of northern part of Aegean Sea, (north-eastern part of 39°25'N and 25°20'E Gulf of Saros, Gökçeada Island and Babakale Cape, were studied in terms of their economic importance in fisheries. The samples which were obtained from between October 1 996 and September 2000 in North Aegean Sea, were analysed quantitatively and qualitatively identified as 22 species to 3 orders and 6 families. After the qualitative and quantitative analysis of the samples caught 22 different species representing 6 different families belonging to 3 different orders were verified. Octopus defilippi was determined for the first time in Turkish coastal waters in this study. As a result of the analysis accomplished 3 dominant species ( Sepia officinalis, Illex coindetii, Eledone cirrhosa ) belonging to the economically important species were determined and then the growth - reproductive biology were examined. The results obtained from the observes established are as follows; the mantle length and weight of Sepia officinalis 63mm, 42.6g, 190mm(Ş), 697g(Ş), 2Almm{S), 852g(c?); Illex coindetii 38mm, 2.6g, 248mm(Ş), 231g(Ş), ^mm^), 165g(c?); Eledone cirrhosa 21mm, 4g, 136mm(Ş), 485g(Ş), \Q5xam(