Codıum SP. makroalginin bromelain ve saccharomyces cerevısıae ile biyoyararlılık potansiyelinin artırılması
Enhancement of the bioavailability potential of codium SP. macroalgae using bromelain and saccharomyces cerevisiae
  1. Tez No: 979408
  2. Yazar: ESRA KESKİN UZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA GÜROY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
Özet
Codium cinsine ait yeşil deniz yosunları (Chlorophyta) hem fonksiyonel özellikleri hem de yem ve gıda endüstrisindeki çok yönlü potansiyeliyle dikkat çeken önemli denizel biyokütle kaynaklarındandır. Morfolojik çeşitliliklerinin yanı sıra içerdiği sülfatlanmış polisakkaritler, protein, lif, vitaminler, mineraller, fenolik bileşikler ve steroller sayesinde Codium türleri, insan sağlığına yönelik fonksiyonel etkilerinin yanı sıra hayvan besleme ve su ürünleri yetiştiriciliğinde de değerlendirilmektedir. Marmara Denizi'nden toplanan Codium sp. türü örnekler kurutularak dört farklı ürün grubu oluşturulmuştur (Codium-Ham: CH, Codium-Bromelain: CB, Codium- Saccharomyces cerevisiae: CM, Codium-Bromelain+Saccharomyces cerevisiae: CBM). Yapılan analizler sonucunda en yüksek protein içeriği %10,29 ile CM grubunda, en yüksek yağ içeriği %3,03 ile CH grubunda ve en yüksek selüloz içeriği %9,76 ile CM grubunda belirlenmiştir. Toplam fenolik madde miktarı (TPC) ve antioksidan kapasite (DPPH ve ABTS) analizleri sonucunda ise CBM grubunun en yüksek değerlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Antimikrobiyal aktivite testlerinde Aeromonas hydrophila üzerine en etkili ekstrakt CH grubundan elde edilirken, Yersinia ruckeri için en yüksek etki CBM grubunda gözlemlenmiştir. Yağ asidi profilinde, tüm gruplarda en baskın yağ asidi palmitik asit (C16:0) olarak belirlenmiş; toplam doymuş yağ asitleri (SFA) en yüksek %63,04 ile CB grubunda, toplam tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) %27,03 ile CH grubunda, toplam çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) ise %12,34 ile CBM grubunda saptanmıştır. Ayrıca, toplam omega-3 (∑n-3) içeriği en yüksek %9,34 ile CBM grubunda, toplam omega-6 (∑n-6) içeriği ise %3,70 ile CB grubunda ölçülmüştür. Bu bulgular, Codium türlerinin uygulanan işlem türlerine bağlı olarak hem besin değeri hem de fonksiyonel özelliklerinin önemli ölçüde geliştirilebileceğini ve bu türlerin fonksiyonel gıda ile yem teknolojileri açısından değerli bir kaynak oluşturduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Green seaweeds belonging to the genus Codium (Chlorophyta) are important marine biomass resources attracting increasing scientific attention due to their functional properties and versatile potential in the food and feed industries. In addition to their morphological diversity, Codium species are rich in sulfated polysaccharides, proteins, fibers, vitamins, minerals, phenolic compounds, and sterols, which contribute to their functional effects on human health as well as their value in animal nutrition and aquaculture. In this study, Codium sp. samples collected from the Sea of Marmara were dried and processed into four different product groups: Codium-Raw (CH), Codium-Bromelain (CB), Codium- Saccharomyces cerevisiae (CM), and Codium-Bromelain+ Saccharomyces cerevisiae (CBM). The highest protein content (10.29%) and cellulose content (9.76%) were observed in the CM group, while the CH group had the highest lipid content (3.03%). Analyses of total phenolic content (TPC) and antioxidant capacity (DPPH and ABTS) showed the CBM group had the highest values. In antimicrobial activity assays, the CH extract was most effective against Aeromonas hydrophila, while the CBM extract showed the strongest effect against Yersinia ruckeri. Palmitic acid (C16:0) was the predominant fatty acid in all groups. The highest total saturated fatty acids (SFA) content was found in the CB group (63.04%), total monounsaturated fatty acids (MUFA) in the CH group (27.03%), and total polyunsaturated fatty acids (PUFA) in the CBM group (12.34%). Furthermore, the CBM group exhibited the highest total omega-3 (∑n-3) content (9,34%), while the CB group had the highest total omega-6 (∑n-6) content (3.70%). These findings demonstrate that the nutritional and functional properties of Codium species can be significantly enhanced depending on the processing methods applied, making them a valuable resource for functional food and feed technologies.