İstanbul'un Asya yakasının peyzaj ekolojisi açısından incelenmesi
The Landspace ecological evaluation of the Asian side of İstanbul
  1. Tez No: 97948
  2. Yazar: İPEK MELEK ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAHYA AYAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Peyzajın yapı ve işleyişini ve zamana, bağlı olarak değişimini araştıran peyzaj ekolojisi çalışmaları, çevre sorunlarının ortaya çıkmasını planlama aşamasında önlenmesini ya da farklı arazi kullanımlanmn birbirine olumsuz etkilerinden dolayı ortaya çıkabilecek çevre sorunlarının en aza indirilmesini sağlayan peyzaj planlama çalışmaları için büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma çerçevesinde İstanbul'un Anadolu Yakası Peyzaj Ekolojisi açısından mcelenrniştir. Günümüzde yaygın olarak görülen çevre sorunları çok yoğun bir şekilde bu bölgede de ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırmak ya da planlama aşamasında yapılabilecek çalışmalarla ortaya çıkmasını önlemek mümkündür. Bunun için kullanılabilecek en önemli ve etkin araçlardan biride ekolojik yaklaşımlı peyzaj planlandır. Bu tür planlamalarda, söz konusu planlama sahası içinde yer alan ekosistemlerin bir başka deyişle ekosistem komplekslerinin ya da bunların yer aldığı ekotoplann yapı ve işleyişlerini yani dinamiğini ortaya koymak ve zamana bağlı olarak meydana değişiklikleri incelemek, gelecekte bu mekanların geliştirilmesi ve yönetimi konusunda kolaylıklar sağlayacaktır. Yukarıda belirtilen amaçlara bağlı olarak araştırılan tez çalışmasının birinci bölümünde çalışmaya ait temel kavramlar ve amaçlar anlatılmıştır. İkinci bölümde, araştırma alanındaki çalışma metodu ve yönetimi anlatılmıştır. Sahada çok kısa mesafelerde değişen jeolojik alt yapı ve yüzyıllardan bu yana süre gelen antropojen müdahaleler sonucu gerek fizyonomik gerek floristik açıdan bir birinden çok farklı vejetasyon formasyonları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, bitki sosyolojisi çalışmalarında kullanılan Braun Blaquet metodu kullamlmıştır. Üçüncü bölümde, mevcut bilgiler değerlendirilmiş ve araştırma alanında görülen doğala yakın özelliğe sahip vejetasyon formasyonlarından başlayarak insanın birimlerinin, araştırma alanında yayılışı, fizyonomisi, floristik kompozisyonu, nasıl oluştuğu ve nasıl kullanıldığı bu formasyonların bulundukları doğal mekanın genel olarak peyzaj ekolojisine katkısı, estetik ve rekreasyonel açıdan önemi ve doğa koruma potansiyeli hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmada, çok belirgin bir şekilde ortaya çıkmış olan su bölüm çizgisinin kuzey kısmındaki nemli ve güney kısmındaki kuru yetişme ortamlarının jeolojik yapı, röliyef, iklim, bakı, toprak özellikleri ve insan faaliyetlerine bağlı olarak gösterdikleri farklılıkları ortaya koyabilmek amacıyla, arazide yapılan gözlem ve araştırmaların sonuçlan, Doğal Mekan Analizi ve Vejetasyon Analizi Haritalarında gösterilmiştir. Dördüncü bölümde, doğal mekanların peyzaj ekolojisi açısından değerlendirilmesi sonucunda, mekanların bir bütün halindeki ilişkileri, potansiyelleri, sürdürülebilirlikleri, doğal sistemleri belirleyerek şehrin yeşil alan sistemi ve yeşilkuşak sisteminin belirlenmesi, çevre sorunlarına önerilerin getirilmesi ve kanunlar çerçevesinde öneriler sunulmuştur. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE LANDSCAPE ECOLOGICAL EVALUATION OF THE ASIAN SIDE OF ISTANBUL Landscape ecology studies involves research on the structure, functioning of landscape and its improvement by time. It is important in regards of preventing possible environmental problems during the planning stage or minimizing the environmental problems that may arise due to negative effects of different types of land utilization. This research covers the landscape ecology of Asian side of Istanbul. The wide spread environmental problems of our day are very intensively seen in this region. It is possible to remove these problems or to prevent their emergence through works to be performed during the planning stage. One of the most important and effective tools to be employed for this is the ecological-approach to landscape planning. In such plannings, bringing out structure and functioning that is the dynamics of ecosystems, in other words ecosystem complexes, or ecotops where they are situated in, in a chosen planning region, and examining changes depending on time shall be supportive in the future development and management of such places. In the first section of the test works, which was based to the ecological approached landscape works, concepts consisting the work are explained. In the second section, the research area and methods are introduced. The vegetation formations in the area differ greatly from each other in regards of physiognomic and floristic features as result of andropogen interventions that have been continuing since centuries and geologic substructure differing in very short distances. Braun Blanquet method, which is mostly used in plant sociology, is employed in this research. In the third section, the available information is evaluated and starting from the vegetation formations close to original forms to degenerated vegetation formations due to human intervention all vegetation units in the research area are described in regards of their dispersion, physiognomy, floristic composition, first formation and human utilization of these vegetation formations, contribution of the natural environment where these formations are located to the landscape ecology in general, its importance in regards of aesthetic and recreational aspects and nature protection capacity. Results of observations and researches made in the field in order to put forward the differences betweeen the humid growth environment in the north of the water line and dry growth environment in the south of the water line as they show depending on the geological structure, relief, climate, soil etc. and human activities are summarized in maps of“Physiographic Unit Analysis”and“Vegetation Analysis”. xnIn the fourth section, physiographic units are evaluted in regards of landscape ecology and relationship of physiographic units to each other to form an integrity, their potentials and sustainability are described. On the basis of these description, some suggestions about the environmental problems that emerge in the field of this research and measures that need to be taken to prevent these as well as works and arrangements that have to be put in actions for permanent solutions are put forward. xm