Orman endüstri ürünlerinin dış ticaretimizdeki yeri
The Position of forest industry products in Turkish foreign trade
- Tez No: 97947
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDİ EKİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET 'ORMAN ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİNİN DIŞ TİCARETİMİZDEKİ YERİ" Bu çalışmada, Türkiye'deki orman endüstri ürünlerinden bir kısmının irdelenmesi ile bu ürünlerin dış ticaretimizdeki payının ne ölçüde olduğu araştırılmıştır. Bu bağ lamda elde edilen verilerden yararlanarak Türkiye'nin orman endüstri ürünleri dış tica retinin dünya orman endüstri ürünleri ticareti üzerindeki yerinin belirlenmesine ve bun dan bazı sonuçlar çıkarılmasına çalışılmıştır. Ayrıca, Türkiye'deki orman endüstri ü- rünlerinin ithalat ve ihracatında karşılaşılan sorunlar belirlenerek bunların çözümüne ilişkin önerilerin sunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, D.İ.E. ve F.A.O. 'dan alman 1990-1998 yıllarına ait istatistiki veriler toplanmış, irdelenmiş ve tablo haline dönüştürülmüştür. Bu tablolardan yola çıkılarak konu ile ilgili çeşitli yorumlar ve kıyaslamalar yapılmıştır. 1990-1998 yıllan arasında Türkiye'deki orman endüstri ürünlerinin ithalatındaki artışın yedi kat olduğu, buna karşılık ihracatındaki artışın ise üç kat ile sınırlı kaldığı görülmektedir. Yine bu dönemde orman endüstri ürünleri ithalatı, orman ürünleri itha latı içinde %18'lik bir pay, genel ithalat içinde ise %0,19'luk bir pay alabilmiştir. Or man endüstri ürünleri ihracatı ise, orman ürünleri ihracatı içinde %68,7'lik bir pay alır ken, genel ihracat içinde ise %0,21'lik bir pay alabilmiştir. Bu rakam ve oranlardan da anlaşıldığı gibi orman endüstri ürünlerinin ithalat ve ihracatı, genel ithalat ve ihracat içinde çok büyük bir paya sahip değildir. Buna etken olarak; orman ürünleri endüstrisi işletmelerinin genelde küçük ölçekli işletmeler olması nedeni ile sektörün rekabet gücünün zayıf olması, kullanılan teknolojilerin eski olması ve ayrıca sanayi teşviklerinde orman ürünleri endüstrisi sektörüne çok büyük bir önemin verilmemesi gösterilebilir. Sonuç olarak, Türkiye'nin orman ürünleri endüstrisinin dış ticaret durumu 1990- 1998 yılı verileri ışığında değerlendirilmiş ve gerekli öneriler yapılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“THE POSITION OF FOREST INDUSTRY PRODUCTS IN TURKISH FOREIGN TRADE”This study investigates the place and importance selected forest industry products in the context of the Turkish foreign trade. The analyses using the data collected in this thesis include those on the Turkish foreign trade on forest industry products as well as its position in the world trade. Furthermore, major problems and pertinent solutions are presented concerning the forest industry products export and import. For this purpose, the statistical data provided from SIS and FAO for the years 1990-1998 was examined and various tables were derived. Various comments and comparisons were made by taking these tables into account. It was found that for the years from 1990-1998 the import of forest industry products to Turkey grew by 7 times, but the export of Turkish forest industry products grew by only 3 times. In the same period forest industry products represented 18% of the total import of forest products and 0.19% of the total general import. Forest industry represented 68.7% of the total export of forest products and 0.21%of the total general export. From the percentages given above, forest industry products in both import and export do not have great significant shares in general foreign trade. The reasons for this are: Because the forest products industry enterprises in general are small in scale, they have difficulty in competing, the technologies used are old, and less importance is given to forest products industries in terms of government incentives. In conclusion, the data of foreign trade of Forest Products Industry in Turkey for the years 1990-1998 was analyzed and the required suggestions were made. XII]