Coğrafi işaretli Akçaabat köftesinin turizme katkısı ve yaşanan sorunlar
Contribution of geographically marked Akçaabat meatballs to tourism and problems experienced
- Tez No: 979608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Geleneksel üretimin ön planda olduğu coğrafi tescilli ürünler, yerel yaşam kültürü, bu kültürün oluşturduğu özgün mutfağın korunması ve dünyaya tanıtılıp turist akışının sağlanmasında etkilidir. Coğrafi tescillemeye tabi olan ürünün bilinirliliği, kalitesi insanlarda merak uyandırmakta ve yöre turizmde hareketlenme yaşanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Coğrafi işaretli Akçaabat köfte üreticilerinin coğrafi tescil algılarını tespit edip, coğrafi tescilin yöre turizmine olan etkisi hususundaki görüşlerinin alınması ve varsa köfte üretimiyle ilgili yaşadıkları sorunların belirlenmektir. Bundan dolayı araştırmanın birinci bölümde coğrafi işaretin tarihsel gelişimi, tanımı, amaç ve önemi, türleri, unsur ve fonksiyonları hakkında bilgi verilmiştir. Dünya'da ve Türkiye'deki coğrafi işaret kullanımı ve denetiminden bahsedilmiştir. Ardından coğrafi işaretin bölgesel kalkınma ve turizm ile ilişkisi anlatılmıştır. İkinci bölümde Coğrafi işaretli Akçaabat köftesinin tarihi ve üretim metodu ile ilgili bilgi verilmiştir. Ardından araştırmanın amacı, önemi, konusu ve bulgulardan sonra sonuç ve önerilerden bahsedilmiştir. Bu kapsamda 20 işletmeye yönelik anket uygulanmış olup, 20 anket istatistiksel analiz için uygun görülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında değerlendirilmiştir. Genel olarak Coğrafi işaretli Akçaabat köfte işletmelerinin coğrafi tescilin yöreye olan ekonomik etkilerine yönelik algılarının olumlu olduğu ve turizm destinasyon ürünü olarak kullanılmasını destekledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The products, in which production is at the forefront, will be used in the preparation and promotion of the traditional, therefore original kitchen in the local life. Its recordability arouses real curiosity and there is movement in the region. The aim of this study is to determine the geographical registration perceptions of the geographically indicated Akçaabat meatball producers, to get their opinions on the effect of geographical registration on local tourism, and to determine the problems they experience in meatball production, if any. Therefore, in the first part of the research, information is given about the historical development, definition, purpose and importance, types, elements and functions of geographical indication. The use and control of geographical indications in the world and in Turkey are mentioned. Then, the relationship of geographical indication with regional development and tourism is explained. In the second part, information about the history and production method of Akçaabat meatballs with geographical indications is given. Then, the aim, importance, subject of the research and after the findings, the results and suggestions are mentioned. In this context, a questionnaire was applied to 20 enterprises and 20 questionnaires were found suitable for statistical analysis. The data obtained were evaluated in the SPSS 22.0 program. In general, it has been seen that the perceptions of the geographically indicated Akçaabat meatball enterprises regarding the economic effects of geographical registration on the region are positive and they support its use as a tourism destination product.