Akdeniz midyesi mytılus galloprovıncıalıs lamarck, 1819 ve ürünlerinin tüketiminde toplumun bakış açısının değerlendirilmesi
Evaluation of society's perspective of the consumption of mediterranean mussel mytilus galloprovincialis lamarck, 1819 and its products
- Tez No: 979628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN MANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
Özet
Kaliteli gıda tüketimi günümüz toplumunda önemli bir konu olup insanların tercihlerini anlamak amacıyla su ürünleri tüketimi, bireylerin beslenme alışkanlıkları, su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği gibi konular üzerine olan araştırmalar doğru yapıldığında değerli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan tüketicilerin midye ve midye ürünlerine karşı tutumları, düşünceleri ve yaklaşımları incelenmiş; hazırlanan anket sorularına verilen yanıtlar istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Türkiye'de midye ve ürünlerinin tüketimi üzerine daha önce ülke genelini kapsayan benzer bir çalışma yapılmamış olması, araştırmanın özgün değerini ve yaygın etkisini artıran önemli bir unsur olmuştur. Araştırma Nisan–Temmuz 2024 tarihleri arasında 81 ilde toplam 3631 katılımcı ile yüz yüze ve çevrim içi yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre katılımcıların %46'sının midye tükettiği tespit edilmiş olup büyük çoğunluğu da balıktan sonra en çok midye tükettiklerini belirtmiştir. Midye tüketiminde damak tadı, fiyat uygunluğu ve erişilebilirlik öne çıkarken; hijyen, dinî inançlar ve alışkanlık eksikliği tüketmeme sebepleri arasında yer almıştır. İstatistiksel sonuçlar, midye tüketiminde yaş gruplarıyla anlamlı bir ilişki bulunduğunu (x²(4)=91,29, p<0,001) ve genç yaşlarda tüketimin daha yüksek olduğunu, yaş ilerledikçe azaldığını göstermiştir. Benzer şekilde meslek (x²(4)=153,88, p<0,001; Cramér's V=0,206) ve gelir düzeyi (x²(3)=10,649, p=0,014) tüketim üzerinde etkili olurken, cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Tüketim sıklığına bakıldığında, erkeklerin kadınlara göre midyeyi daha sık tükettiği (x²(4)=22,301, p<0,001), denize kıyısı olan bölgelerde yaşayanların daha düzenli tüketime eğilimli olduğu (x²(4)=22,42, p<0,001) belirlenmiştir. Gelir düzeyi arttıkça düzenli tüketimin azaldığı, meslek değişkeninde ise daha yaşlı nüfusun yoğun olduğu gruplarda tüketim sıklığının düştüğü görülmüştür. Katılımcıların bir kısmı sokaklarda satılan midye dolmalarını güvenilir bulmazken, önemli bir oran midye yetiştiriciliğinin geleceğin sektörü olacağı görüşünü paylaşmıştır. Sonuç olarak, midye tüketimini etkileyen sosyo-demografik faktörlerin çok boyutlu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda tüketici farkındalığının artırılması, gıda güvenliği denetimlerinin güçlendirilmesi, güvenilir satış noktalarının yaygınlaştırılması ve bilgilendirici kampanyaların düzenlenmesi sektörün gelişimini destekleyecek temel adımlar olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The consumption of high-quality food is an important issue in today's society, and research on seafood consumption, individuals' dietary habits, fisheries, and aquaculture provide valuable insights when conducted properly. In this study, the attitudes, perceptions, and approaches of consumers from different provinces in Türkiye toward mussels and mussel products were examined, and the responses to the prepared survey questions were evaluated through statistical analyses. The fact that no similar nationwide study on mussel consumption has previously been carried out in Türkiye enhances the originality and widespread impact of this research. The study was conducted between April and July 2024 with a total of 3,631 participants across 81 provinces, using both face-to-face and online methods. Findings revealed that 46% of participants consumed mussels, and the majority reported mussels as their most consumed seafood after fish. Taste, affordability, and accessibility were the main factors influencing mussel consumption, whereas hygiene concerns, religious beliefs, and lack of habit were cited as reasons for non-consumption. Statistical results indicated a significant relationship between mussel consumption and age groups (x²(4)=91.29, p<0.001), showing that consumption was higher among younger individuals and decreased with age. Similarly, occupation (x²(4)=153.88, p<0.001; Cramér's V=0.206) and income level (x²(3)=10.649, p=0.014) were found to be influential, while gender showed no significant difference. In terms of consumption frequency, men were found to consume mussels more often than women (x²(4)=22.301, p<0.001), and individuals living in coastal regions were more likely to consume mussels regularly (x²(4)=22.42, p<0.001). Higher income levels were associated with less frequent consumption, while occupational groups with an older population profile also showed lower consumption frequency. While some participants considered mussels sold on the streets unreliable, a significant proportion expressed the view that mussel aquaculture would become an industry of the future. In conclusion, the study revealed that socio-demographic factors influencing mussel consumption are multidimensional. In this context, increasing consumer awareness, strengthening food safety inspections, expanding reliable sales points, and implementing informative campaigns are recommended as key steps to support the development of the sector.