Dijitalleşme sürecinde animasyon filmleri: Anlatı, karakter temsilleri ve karakterler arası ilişkiler
Animated films in the digitalization process: Narrative, character representations, and inter-character relationships
  1. Tez No: 979630
  2. Yazar: BERNA DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ESKİCUMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin animasyon filmleri üzerindeki etkilerini; anlatı, karakter temsilleri ve karakterler arası ilişkiler bağlamında derinlemesine bir incelemeyle ele almaktadır. Filmler, Siyah Beyaz Dönem, Altın Çağ, Yenilik Dönemi, Yeniden Canlanma Dönemi ve Modern Dönem olmak üzere, beş farklı dönem üzerinden analiz edilmiştir. Her dönem için öne çıkan, öncü ve popüler olarak kabul edilen toplam dokuz film, dijitalleşme süreci ve anlatıdaki çeşitlilik bağlamında göstergebilimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Analizlerde, Roland Barthes'ın Beş Kod Modeli'nin hermeneutik, proairetik, semantik, sembolik ve kültürel kodları ile Algirdas Julien Greimas'ın Eyleyenler Modeli'ndeki eyleyenler, evreler ve eksenlerden yararlanılmıştır. Böylece filmlerdeki karakter ilişkileri, anlatı yapısı ve anlam bütünlüğü bağlamında çözümlemeler yapılmıştır. Ayrıca, filmlerin 2D siyah beyaz, 2D renkli ve 3D renkli gibi teknik özelliklerine de değinilerek, dijitalleşmenin görsel dönüşümüne ışık tutulmuştur. Dijitalleşme ile birlikte karakterler daha derinlikli hâle gelerek, ilişkiler de daha duygusal ve çok yönlü bir yapı kazanmıştır. Hikayeler de zamanla çok katmanlı bir yapıya evrilmiştir. Öte yandan, çalışmada yer alan Türk animasyonu üzerinden Türk animasyon sineması ile yabancı animasyon sineması arasındaki gelişim farklılıkları da ortaya konmuştur. Türk animasyonları, sınırlı kaynaklar ve yerel kültürel etkilerle şekillenirken, yabancı animasyonların daha fazla teknoloji ve bütçe imkanıyla küresel bir dil oluşturduğu görülmüştür. Ancak, son yıllarda dijital araçların yaygınlaşması ve erişilebilirliğinin artmasıyla Türk animasyonu da önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bu bağlamda dijitalleşme, karakter yapılarını, anlatım biçimlerini ve kültürel temsilleri dönüştüren kapsamlı bir süreç olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler dijitalleşmenin, yapay zekâ ve sanal gerçeklik gibi teknolojiler aracılığıyla gelecekte daha katmanlı ve dinamik anlatıları beraberinde getireceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of digitalization on animated films through an in-depth analysis of their narratives, character representations, and inter-character relationships. The films were analyzed across five distinct periods: the Black-and-White Era, the Golden Age, the Innovation Era, the Revival Era, and the Modern Era. A total of nine prominent, pioneering, and popular films representing these periods were analyzed through semiotic analysis within the context of the digitalization process and narrative diversity. The analyses employed Roland Barthes's Five Codes Model—including the hermeneutic, proairetic, semantic, symbolic, and cultural codes—as well as Algirdas Julien Greimas's Actantial Model, which focuses on actants, stages, and axes. Through these models, the films were examined in terms of character relationships, narrative structures, and overall semantic coherence. Furthermore, by addressing the technical aspects of the films—including 2D black-and-white, 2D color, and 3D color formats—the study highlights the visual transformation driven by digitalization. With digitalization, characters have become more profound and multidimensional, and relationships have evolved to be more emotional and complex. The narratives have gradually developed into multilayered structures over time. The study also reveals developmental differences between Turkish and foreign animation cinema through the analysis of a selected Turkish animated film. While Turkish animation has been shaped by limited resources and local cultural influences, foreign animation has benefited from greater technological and financial capacities, creating a global visual language. However, in recent years, with the proliferation and increased accessibility of digital tools, Turkish animation has also made significant progress. In this context, digitalization is considered a comprehensive process that transforms character structures, narrative forms, and cultural representations. The findings indicate that digitalization, through emerging technologies such as artificial intelligence and virtual reality, will lead to more layered and dynamic narratives in the future.