Cumhuriyet savcısının takdir yetkisi
The discretionary power of the public prosecutor
- Tez No: 979631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet savcısının soruşturma evresi tamamlandıktan sonra kamu davası açma noktasında kendisine tanınan takdir yetkisinin incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Kovuşturma mecburiyeti ilkesine istisna olarak 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu 171. maddesi ile Cumhuriyet savcısına kamu davasını açmada takdir yetkisi getirilmiştir. İşlenen bir suçun varlığı ve belli şartların gerçekleşmesi halinde Cumhuriyet savcısı, kamu davası açma konusunda takdir yetkisini kullanabilecektir. Çalışma kapsamında, Ceza Muhakemesi Kanunu 171/1. maddesi kapsamında etkin pişmanlık ve şahsi cezasızlık sebeplerinin neler olduğu, Cumhuriyet savcısının takdir yetkisini hangi şartlarda ve hangi suç çeşitlerinde kullanabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Cumhuriyet savcısının takdir yetkisi kapsamında vermiş olduğu kararlara karşı itiraz yolunun olup olmadığı, uygulamada karşılaşılan sorunlar ve bunlara ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Kovuşturma mecburiyeti ilkesi ve buna istisna olarak getirilen takdirilik ilkesinin uygulama alanları anlatılmıştır. Kovuşturma mecburiyeti ilkesi kapsamında, Cumhuriyet savcısının yeterli şüpheye ulaşması halinde iddianame tanzim etmesi için uzlaşma, seri muhakeme, önödeme, kamu davasının açılmasının ertelenmesi gibi yeni getirilen kurumlar uygulanamamış ya da uygulandığı halde ihtilafın bu usuller üzerinden çözülememiş olması gerekmektedir. Cumhuriyet savcısına tanınan takdir yetkisinin kapsamı genişletilerek uygulanabilirliğinin artırılması gerekmektedir. Cumhuriyet savcısının takdir yetkisi kapsamında ve alternatif çözüm yolları ile faillerin ıslah olması sağlandığı gibi mağdurların da zararı giderilebilmektedir. Bu sayede soruşturmaların hızlı ve etkin bir şekilde sonuçlandırılması, artan iş yükünün önlenmesi ve kamu zararının azaltılması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to examine the discretionary power granted to the public prosecutor to initiate public prosecution after the investigation phase has been completed. As an exception to the principle of mandatory prosecution, Article 171 of the Criminal Procedure Code No. 5271 grants the public prosecutor discretionary power to initiate public action. If a crime has been committed and certain conditions are met, the public prosecutor may exercise discretion in determining whether or not to file a public case. Article 171/1 of the Criminal Procedure Code outlines the grounds for effective repentance and personal immunity from punishment, and attempts to explain the conditions under which the public prosecutor may exercise his or her discretionary power and the types of offences to which this applies. The article also addresses whether there is a right of appeal against decisions made by the public prosecutor within the scope of his or her discretionary power, the problems encountered in practice, and assessments of these issues. The principle of mandatory prosecution and the areas of application of the principle of expediency, which is an exception to this, i.e. the principle of discretion, are explained. Under the principle of mandatory prosecution, if the public prosecutor has sufficient grounds for suspicion, new institutions such as settlement, summary trial, advance payment, and postponement of public prosecution cannot be applied, or even if they are applied, the dispute cannot be resolved through these procedures. The scope of the discretionary power granted to the public prosecutor must be expanded to increase its applicability. Within the scope of the public prosecutor's discretionary power and through alternative solutions, offenders can be rehabilitated and victims can be compensated for their damages. This will ensure that investigations are concluded quickly and effectively, prevent an increasing workload, and reduce public harm.