Design and manufacturing of functionalized hexagonal boron nitride reinforced multi-scale epoxy composites with enhanced thermal conductivity
Fonksiyonelleştirilmiş altıgen bor nitrür takviyeli çok ölçekli epoksi kompozitlerin geliştirilmiş termal iletkenlik ile tasarımı ve üretimi
- Tez No: 979632
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ, PROF. DR. BURCU SANER OKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
This thesis tackles the issue of poor heat dissipation in aerospace composites by using a multi-scale interface engineering strategy with hexagonal boron nitride (h-BN) and carbon fibers (CF) in epoxy. By optimizing h-BN content and applying surface modifications (acid/thermal treatments and silanization), thermal conductivity improved by up to 123%, with enhanced mechanical strength. Amino-silane treatment further increased conductivity but introduced brittleness. Incorporating modified h-BN into CF composites via electrospraying formed aligned thermal networks, achieving 2.31 W/mK thermal conductivity and a 127% rise in flexural modulus. The study shows that interface engineering can significantly improve both thermal and mechanical performance for aerospace use.
Özet (Çeviri)
Bu tez, havacılık kompozitlerinde ısı yayılımını artırmak amacıyla, hekzagonal bor nitrür (h-BN) ve karbon fiber (CF) içeren epoksi kompozitlerde çok ölçekli arayüz mühendisliği uygulamıştır. h-BN'in boyutu ve miktarı optimize edilerek ısı iletkenliği %123'e, eğilme modülü ise %127'ye kadar artırılmıştır. Yüzey modifikasyonları ve amino-silan işlemleri, ısı iletkenliğini ve arayüz uyumunu geliştirmiştir. Elektropüskürtme ile CF yapısına entegre edilen modifiye h-BN, hem ısı hem de mekanik özelliklerde önemli iyileşmeler sağlamıştır. Çalışma, arayüz mühendisliğinin havacılık ve ısı yönetimi uygulamaları için etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.