Burhaniye yöresinde yetiştirilen bazı bitkilerden elde edilen uçucu yağların antimikrobiyal aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial activity of essential oils obtained from some plants grown in burhaniye region
- Tez No: 979635
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR MERİÇLİ YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, insanlarda çeşitli enfeksiyonlara neden olan 5 farklı standart bakteri suşu, 6 farklı hastane izolatı ve 1 adet mayaya karşı bazı uçucu yağların antimikrobiyal etkinlikleri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan uçucu yağlar; Abies nordmanniana subsp. equi-trojani (Kazdağı göknarı), Lavandula angustifolia (tıbbi lavanta), Origanum onites (bilyalı kekik), Salvia fruticosa (Anadolu adaçayı), Pelargonium graveolens (ıtır), Cupressus macrocarpa cv. goldcrest (limon servi) ve Origanum majorum (mercan köşk) türlerinden elde edilmiştir. Çalışmada öncelikle uçucu yağların hedef mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktivitesi disk difüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. Daha sonra disk difüzyon bulgularına göre inhibisyon zon çapı değerleri 12,00 mm ve üzerinde olan uçucu yağların Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) ve Minimum Bakterisidal Konsantrasyon (MBK) analizleri gerçekleştirilmiştir. Hastane klinik izolatlarından Enterococcus faecalis ve Pseudomonas aeruginosa hariç diğer bakterilere karşı en geniş inhibisyon zonları, Origanum onites (bilyalı kekik) uçucu yağından elde edilmiştir. Bakterilere karşı inhibisyon zon çapı değerleri; Escherichia coli 34,00 mm, E. coli ATCC 25922 43,00 mm, Staphylococcus aureus 58,00 mm, S. aureus ATCC 25923 42,00 mm, Klebsiella pneumoniae 38,00 mm, Acinetobacter baumannii 68,00 mm, P. aeruginosa ATCC 27853 26,00 mm, E. faecalis ATCC 29212 24,00 mm ve Streptococcus pyogenes ATCC 19615 26,00 mm olarak tespit edilmiştir. Candida albicans türüne karşı Pelargonium graveolens ve Origanum onites uçucu yağlarından sırasıyla 40,00 mm ve 31,00 mm inhibisyon zon çapı değerleri belirlenmiştir. Origanum onites uçucu yağının incelenen mikroorganizmalara karşı MİK değerleri %0,015625–%1 (v/v), MBK değerleri ise %0,03125–%2 (v/v) aralığında bulunmuştur. Antimikrobiyal potansiyeli yüksek olan altı uçucu yağın kimyasal profili Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometrisi yöntemiyle belirlenmiştir. Özellikle Origanum onites uçucu yağında tespit edilen ana bileşenler; carvacrol (%38,14), thymol (%17,33), p-cymene (%12,14), γ-terpinene (%7,89), β-bisabolene (%3,70), karyofillen (%2,98), linalol (%2,58), α-pinen (%2,56) ve myrcene (%2,16) olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırma bulguları; Origanum onites uçucu yağının hem klinik suşlara hem de hastane kökenli izolatlara karşı güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the antimicrobial activities of some essential oils against five different standard bacterial strains, six hospital isolates, and one yeast that cause various infections in humans. The essential oils used in the study were obtained from Abies nordmanniana subsp. equi-trojani (Kazdağı fir), Lavandula angustifolia (medicinal lavender), Origanum onites (ball thyme), Salvia fruticosa (Anatolian sage), Pelargonium graveolens (geranium), Cupressus macrocarpa cv. goldcrest (lemon cypress), and Origanum majorum (marjoram). The antimicrobial activities of the essential oils against the target microorganisms were determined by disk diffusion method. Then, Minimum Inhibitory Concentration (MIC) and Minimum Bactericidal Concentration (MBC) analyses were performed for the essential oils with inhibition zone diameter values of 12,00 mm and above according to disk diffusion findings. Among hospital clinical isolates, the widest inhibition zones against bacteria, except Enterococcus faecalis and Pseudomonas aeruginosa, were obtained from the essential oil of Origanum onites. Inhibition zone diameter values against bacteria; Escherichia coli 34,00 mm, E. coli ATCC 25922 43,00 mm, Staphylococcus aureus 58,00 mm, S. aureus ATCC 25923 42,00 mm, Klebsiella pneumoniae 38,00 mm, Acinetobacter baumannii 68,00 mm, P. aeruginosa ATCC 27853 26,00 mm, E. faecalis ATCC 29212 24,00 mm and Streptococcus pyogenes ATCC 19615 26,00 mm were detected. Inhibition zone diameter values of 40,00 mm and 31,00 mm were determined from the essential oils of Pelargonium graveolens and Origanum onites against Candida albicans, respectively. The MIC values of Origanum onites essential oil against the studied microorganisms were found to be in the range of 0.015625–1% (v/v), and the MBK values were found to be in the range of 0.03125–2% (v/v). The chemical profiles of six essential oils with high antimicrobial potential were determined using Gas Chromatography-Mass Spectrometry. The main components detected in Origanum onites essential oil were carvacrol (38.14%), thymol (17.33%), p-cymene (12.14%), γ-terpinene (7.89%), β-bisabolene (3.70%), caryophyllene (2.98%), linalool (2.58%), α-pinene (2.56%), and myrcene (2.16%). In conclusion, the research findings revealed that Origanum onites essential oil has a strong antimicrobial activity against both clinical strains and hospital-acquired isolates.