Genç futbolcularda FİFA 11 + yaralanmayı önleyici eğitim programının hareket açıklığı (ROM) ve bazı motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of FIFA 11 + injury prevention training program on range of motion (ROM) and some motoric features in young football players
- Tez No: 979639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç futbolculara uygulanan FİFA 11+ sakatlık önleme programının, hareket açıklığı ve bazı motorik özellikler üzerine etkisini incelemektir. Deneysel araştırma modellerinden ön test son test kontrol gruplu modelin kullanıldığı bu araştırmada örneklem büyüklüğünü belirlemek G*Power güç analizi yapılmış ve toplam 80 futbolcu araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında; boy uzunluğu için şerit metre, kilo ölçümü için Şalter marka dijital baskül, sürat ölçümleri için Sinar marka elektronik fotosel cihazı, dikey sıçrama için Smart Speed Lite cihazı, flamingo denge testi için denge materyali, çeviklik testi için alana yerleştirilmiş Sinar marka elektronik fotosel cihazı ve son olarak eklem hareket açıklığı (EHA) için ise gonyometre kullanılmıştır. Verilerin analizinin yapılabilmesi için SPSS 30 programına aktarılan verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarını kendi içinde ön test ve son test arasındaki farkları incelemek için bağımlı örneklem t testi (Paired Samples T testi) kullanılmıştır. Uygulanan protokol futbolcuların çeviklik, dikey sıçrama, 20 metre sürat, kalça fleksiyon, kalça hiperekstansiyon parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark yaratırken (p<0.05), denge, 10 metre sürat, 30 metre sürat ve diz fleksiyon parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark yaratmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak uygulanan protokolün futbolcuların bazı performans parametrelerinde olumlu etki sağladığı ancak bazı parametrelere etkisinin sınırlı kaldığı görülmüştür. Bu bulgulara istinaden FİFA 11+ protokolünün yalnızca bir yaralanmayı önleme programı olmanın öteside, bazı performans bileşenleri üzerinde olumlu katkılar sunduğu söylenebilir. Bu nedenle antrenman programlarına düzenli olarak dahil edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the FIFA 11+ injury prevention program applied to young football players on range of motion and certain motor skills. In this study, which used a pre-test post-test control group model from experimental research models, G*Power power analysis was performed to determine the sample size, and a total of 80 football players were included in the study. In data collection; a tape measure for height, a digital scale for weight measurement, a Sinar brand electronic photocell device for speed measurements, a Smart Speed Lite device for vertical jump, balance material for the flamingo balance test, a Sinar brand electronic photocell device placed on the field for agility testing, and finally, a goniometer for range of motion (ROM). The data were transferred to SPSS 30 for analysis, and it was determined that the data followed a normal distribution. The paired samples t-test was used to examine the differences between the experimental and control groups within each group between the pre-test and post-test. The applied protocol created statistically significant differences between the experimental and control groups in the parameters of agility, vertical jump, 20-meter speed, hip flexion, hip hyperextension parameters (p<0.05), while no statistically significant differences were found in balance, 10-meter speed, 30-meter speed, and knee flexion parameters (p>0.05). In conclusion, the applied protocol was found to have a positive effect on some performance parameters of football players, but its effect on some parameters was limited. Based on these findings, it can be stated that the FIFA 11+ protocol offers positive contributions to some performance components beyond being merely an injury prevention program. Therefore, it is recommended to include it regularly in training programs.