Yozgat ili Akdağ madeni peynirli sahasının gravite ve manyetik yorumu
Commenting on the area at Peynirli Akdağ Madeni in yozgat with gravity and magnetic
- Tez No: 97964
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET YOZGAT ILI AKDAG MADENİ PEYNİRLİ SAHASININ GRAVİTE VE MANYETİK YORUMU Gravite ve Manyetik Prospeksiyonda, Akdağmadeni Peynirlik sahasından elde edilen verilerdeki yan etkileri ortadan kaldırmak için. bilgisayar ortamında yapılan düzeltmeler sonucunda Gravite Bouguer Anomali Haritası ve Manyetik (total bileşen) Anomali Haritası elde edilir. Anomali haritalarında derinden gelen yapılar ile yüzeye yakın kütlelerin etkilerinin birbirinden ayrılması için filtreleme yöntemi kullanılmıştır. Anomali harita değerlerine Fourier Filtre Tekniği ve Hamming Penceresi, İtalyan - Jeoling paket programıyla bilgisayar hafızasında hatasız bir şekilde uygulanarak, 50 m. alçak ve yüksek geçişli Gravite ve Manyetik Filtrelenmiş Haritaları, 200 m. alçak ve yüksek geçişli Gravite ve Manyetik Filtrelenmiş Haritaları ile 50-200 m. bant geçişli Gravite ve Manyetik Filtrelenmiş Haritaları elde edilmiştir. 200 m. yüksek ve alçak geçişli Gravite ve Manyetik Filtrelenmiş Haritalarından P01 ve P02 model kesitleri alınmış. Alman model kesitleri topoğrafik harita üzerinde gösterilmiştir. P01 ve P02 model kesitlerinden elde edilen Gravite ve Manyetik değerlere Talwani Modellenmesi uygulanarak, hesaplanan değerlerin arazi değerleriyle çakışması sağlanmıştır. Böylelikle yeraltındaki yapı iyi bir şekilde modellenerek cevherleşme yapıları tespit edilmiştir. Bölgede yapılan sondajlarla da bulgularımız desteklenmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMMENTING ON THE AREA AT PEYNİRLİ AKDAG MADENİ IN YOZGAT WITH GRAVITY AND MAGNETIC In gravity and magnetic prospection, in order to eliminate the side effects in data obtained from Akdağmadeni Peynirlik area, in the result of corrections made under PC media, The Anomaly Map of Gravity Bouguer and The Magnetic Anomaly Map (total composite) are obtained. Filtering method is used to discriminate the effects of masses near the surface and the deep structures in anomaly maps. Fourier Filtering Technique and Hamming Window, Italian Geo Link software programs were correctly applied to the anomaly map values, hence, low and high pass filtered gravity and magnetic maps from 50 m, low and high pass filtered gravity and magnetic maps from 200 m, and band-pass filtered gravity and magnetic maps from 50-200 m were obtained. P01 and P02 model sections were received from high and low pass filtered gravity and magnetic maps from 200 m. Model profiles were shown on the topographic map. Talwani modeling was applied to gravity and magnetic values obtained from P01 and P02 model profiles. Calculated values were coincided with land values. In this way, the sub-ground structure was well modeled and ore structures were found. Our findings in the drillings held in the region were supported. IX