Kayak tesislerinde güvenlik önlemleri, bir kayak tesisi örneği
Safety precautions in ski resorts, example of a ski resort
  1. Tez No: 979687
  2. Yazar: ESRA MEHRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Turizm, Public Health, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada kayak tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında uygulanan koruma politikalarının etkinliği değerlendirilmiştir. Kış turizminin önemli bir bileşeni olan kayak sporunun, doğası gereği yüksek riskli bir faaliyet olması sebebiyle bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği önlemleri bakımından özel bir incelemeye tabi tutulması gerekliliği ortaya konmuştur. Çalışmada öncelikle iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili temel kavramlar ve bu alanın tarihsel gelişimi literatür taramasıyla ele alınmıştır. Ardından kayak sporu ve tesisleriyle ilgili teknik ve organizasyonel yapılar analiz edilmiş, özellikle bir ilde yer alan örnek bir kayak tesisinde yürütülen saha çalışması aracılığıyla somut verilere ulaşılmıştır. Uygulama aşamasında 5x5 risk değerlendirme matrisi kullanılmış; farklı departmanlarda tespit edilen tehlikeler ihtimal ve şiddet düzeylerine göre sınıflandırılmıştır. Risk değerleri mevcut durum ve önerilen önlemler doğrultusunda hesaplanmış, önlem etkinlikleri yüzdesel olarak belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, özellikle acil durumlara hazırlık eksiklikleri, yangın söndürücü ekipmanların yetersizliği, ilk yardım dolaplarının bulunmaması ve acil tahliye planlarının eksikliği gibi hususlar en yüksek risk grubunu oluşturmuştur. Ayrıca pistlerde çığ riski, elektrik tesisatında kilitsiz panolar ve mutfakta basınçlı tüplerin güvensiz depolanması gibi tehlikelerin mevcut risk değerleri 20 gibi maksimum seviyelerde seyrederken, önerilen önlemler doğrultusunda bu değerlerin 4-5 aralığına indirilebildiği tespit edilmiştir. Tüm bu bulgular doğrultusunda, kayak tesislerinde uygulanan iş sağlığı ve güvenliği politikalarının birçok noktada eksik ve yetersiz olduğu, ancak sistematik bir iyileştirme süreciyle risklerin kabul edilebilir seviyelere indirgenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research assessed how effective the protection policies carried out in the context of occupational health and safety in ski resorts are. As skiing, as a significant element of winter tourism, is by nature a risky activity itself, it has been indicated that the enterprises serving in this sector must be under particular supervision regarding measures of occupational health and safety. In the research, firstly, the fundamental concepts regarding occupational health and safety and the historical evolution of the discipline were elucidated by a review of the literature. Secondly, technical and organizational structures pertaining to ski sports and facilities were examined and some specific information was gathered by an on-site research study carried out in a sample ski resort in a province. 5x5 risk assessment matrix was utilized during application; hazards found in various departments were scored based on their probability and severity levels. Risk values ​​were calculated based on the current situation and recommended precautions, and precaution efficiencies were calculated as percentages. Based on the findings of the study, problems including not being prepared for emergencies, insufficient fire extinguishing equipment, absence of first aid cabinets and absence of emergency evacuation plans formed the group with the highest risk. Moreover, it was concluded that although the existing risk numbers of threats like avalanche danger on the slopes, open panels in the electrical installation and unsafe storage of pressurized cylinders in the kitchen were at their highest numbers of 20, these numbers could be minimized to the level of 4-5 based on the measures proposed. In line with all these observations, it was decided that occupational health and safety policies being implemented at ski resorts were inadequate and insufficient at the majority of sites, but risks could be minimized to an acceptable degree through a systematic improvement process.