Erken dönem uyum bozucu şemalar ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolü
The mediating role of psychological resilience in the relationship between early maladaptive schemas and psychological symptoms
- Tez No: 979688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN BOZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı erken dönem uyum bozucu şemalar ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığının aracılık rolünü test etmektir. Aracılık analizi, grup karşılaştırmaları ve ilişki analizleri gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar uygun (kolayda) örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Örneklem 18-65 yaş arası 335 kadın ve 117 erkek 453 katılımcıdan oluşmaktadır. Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği – Kısa Form 3 (YSQ-SF3), Kısa Semptom Envanteri (KSE), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Psikolojik belirti ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinde cinsiyet, eğitim ve ilişki durumlarına göre anlamlı farklar tespit edilmiştir. Erken dönem uyum bozucu şemaların belirli şema alanlarında eğitim ve ilişki durumlarına göre farklar ortaya çıkarken cinsiyete göre fark gözlemlenmemiştir. Psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile erken dönem uyum bozucu şemalar ve psikolojik belirtiler arasında negatif yönlü ilişkiler, erken dönem uyum bozucu şemalar ve psikolojik belirti düzeyleri arasında anlamlı pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Erken dönem uyum bozucu şemalar ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın kısmi aracılık etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to test the mediating role of psychological resilience in the relationship between early maladaptive schemas and psychological symptoms. Mediation analyses, group comparisons, and correlation analyses were conducted. Participants were selected using convenience sampling. The sample consisted of 453 participants (335 female and 117 male) aged 18-65. Data were collected using the Socio-Demographic Information Form, the Young Schema Questionnaire – Short Form 3 (YSQ-SF3), the Brief Symptom Inventory (BSI), and the Resilience Scale for Adults. Significant differences were found in the levels of psychological symptoms and psychological resilience according to gender, education, and relationship status. While differences emerged in certain schema domains of early maladaptive schemas according to education and relationship status, no differences were observed according to gender. Negative correlations were found between psychological resilience levels and early maladaptive schemas and psychological symptoms, and significant positive correlations were found between early maladaptive schemas and psychological symptom levels. A partial mediating effect of psychological resilience was found in the relationship between early maladaptive schemas and psychological symptoms.