İstikrarlı romantik ilişkilerde bağlanma stilleri, kendini susturma davranışı ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between attachment styles, self-silencing behavior, and depression in stable romantic relationships
- Tez No: 979708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL AKÇAY USUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Romantik ilişkilerin bireyin psikolojik iyi oluşu üzerindeki etkisi, son yıllarda artan depresyon oranlarıyla birlikte daha fazla araştırma konusu hâline gelmiştir. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı; depresyonun ilişki istikrarı, bağlanma stilleri ve kendini susturma davranışlarıyla ilişkisini incelemek ve yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ile ilişki süresi gibi demografik değişkenlerle birlikte depresyon üzerindeki açıklayıcılığını belirlemektir. Bu doğrultuda, romantik ilişkisi olan 196 katılımcının verileri ile yürütülen korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizi bulguları romantik ilişkilerde depresyonun seçeneklerin niteliğinin değerlendirilmesi, kaygılı/kararsız bağlanma, bölünmüş benlik, kendini susturma, fedakarlık ve dışsallaştırılmış benlik algısı arttıkça arttığı; bağlanım, ilişki doyumu ve güvenli bağlanma arttıkça da azaldığı göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizinde ise modele sırasıyla sosyodemografik değişkenler, ilişki istikrarı, bağlanma stilleri ve kendini susturma davranışları eklenerek depresyonu ne düzeyde yordadığına bakılmıştır. Yaşın depresyon üzerinde negatif açıklayıcı etkisi olduğu, eğitim düzeyinin lise ve altı düzeyde olmasının lisansüstü olanlara kıyasla depresyon düzeylerinin daha fazla olduğu görülmüştür. Ancak eğitim düzeyindeki etki modeller arası tutarlı değildir. İlişki istikrarının bileşenlerinden sadece ilişki doyumunun depresyonu açıklamada etkili olduğu, ilişki doyumundaki artışın depresyondaki azalmayı açıkladığı belirlenmiştir. Güvenli bağlanmanın depresyon düzeyini negatif, kaygılı/kararsız bağlanmanın ise yordadığı görülse de güvenli bağlanmanın depresyon üzerindeki etkisi diğer modellerde kaybolmuştur. Kendini susturma davranışında dışsallaştırılmış benlik algısının artması depresyon düzeyindeki artışı etkilediği görülmüştür. Bu sonuçlar, romantik ilişkisi olan ve depresif semptomlar gösteren bireylerde yaşın, ilişki doyumunun, kaygılı/kararsız bağlanmanın ve kendini susturmanın bu semptomları açıklamada güçlü faktörler olduğunu göstermekte ve klinik uygulamada depresyon tanısı almış bireylerle çalışmada depresyonun altında yatan sebepleri incelerken bu faktörlere önem gösterilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of romantic relationships on an individual's psychological well-being has increasingly become a subject of research, particularly in light of the rising prevalence of depression in recent years. In this context, the aim of this study is to examine the relationship between depression and relationship stability, attachment styles, and self-silencing behaviors, as well as to determine the predictive power of these variables alongside demographic factors such as age, gender, marital status, educational level, and relationship duration. Accordingly, correlation and hierarchical regression analyses were conducted using data from 196 participants who were in romantic relationships. The findings revealed that higher levels of anxious/ambivalent attachment, divided self, self-silencing, sacrifice, and externalized self-perception were associated with higher levels of depression, while greater bonding, relationship satisfaction, and secure attachment were associated with lower levels of depression. In the hierarchical regression analysis, sociodemographic variables, relationship stability, attachment styles, and self-silencing behaviors were sequentially included in the model to assess their predictive power on depression. Age was found to have a significant negative effect on depression; individuals with lower education levels (high school or below) had higher depression scores compared to those with postgraduate education. However, the effect of education level was not consistent across models. Among the components of relationship stability, only relationship satisfaction significantly predicted depression, with increased satisfaction associated with decreased depression. While secure attachment negatively predicted depression and anxious/ambivalent attachment positively predicted it, the effect of secure attachment lost significance in subsequent models. Within the self-silencing variables, an increase in externalized self-perception was found to contribute to higher levels of depression. These findings indicate that factors such as age, relationship satisfaction, anxious/ambivalent attachment, and self-silencing behaviors are strong predictors of depressive symptoms among individuals in romantic relationships. The results emphasize the importance of considering these variables in clinical settings when working with individuals diagnosed with depression, and highlight the need to integrate relational dynamics into psychological intervention processes.