İlkokul çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve karşıt olma, karşı gelme bozukluğu belirtileri ile ebeveynlerin ailesel ve babasal işlevleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parental and paternal functioning in relation to symptoms of attention deficit hyperactivity disorder, oppositional defiant disorder in primary school children
  1. Tez No: 979707
  2. Yazar: CEREN NAZ ÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESENGÜL KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Psikanalitik literatürde, çocuğun ruhsal gelişiminde anne ve babanın işlevi merkezi bir rol oynamaktadır. Özellikle Ödipal dönemin çözülmesiyle birlikte, ebeveyn figürlerinin çocuğun içsel yapılanmasındaki etkileri daha belirgin hale gelmektedir. Bu bağlamda, çocuklarda görülen davranış problemlerine etki eden faktörlerin incelenmesi, ruh sağlığı alanında önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmada, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinde gözlemlenen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ile Karşıt Olma, Karşı Gelme Bozukluğu (KOKGB) belirtileri ile ebeveynlerin ailesel işlevleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Tuzla ilçesindeki kamu ilkokullarında çocukları öğrenim gören ebeveynler ve sınıf öğretmenleri ile yürütülmüştür. Veriler; Sosyodemografik Bilgi Formu, Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ), Babasal İşlev Ölçeği (BİÖ) ve DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulguları, babalar tarafından doldurulan Aile Değerlendirme Ölçeği'nde yer alan duygusal tepki verme alt boyutunun, çocuklardaki KOKGB belirtilerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, Babasal İşlev Ölçeği'nin desteksizlik alt boyutu ile DEHB belirtileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Erkek çocukların DEHB puanlarının kız çocuklarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu; kaza geçirmiş çocukların ise dikkat eksikliği puanlarının anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir. Diğer yandan, anneler tarafından doldurulan Aile Değerlendirme Ölçeği alt boyutları ile çocuklardaki davranış bozukluğu belirtileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the psychoanalytic literature, the roles of the mother and father hold a central place in the child's psychological development. Following the resolution of the Oedipal stage, the influence of parental figures on the child's internal structuring becomes more apparent. In this context, examining the factors that contribute to behavioral problems in children is a significant topic within the field of mental health. This study investigates the relationship between symptoms of Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) and Oppositional Defiant Disorder (ODD) observed in 3rd and 4th grade primary school children and the familial and paternal functions of their parents. The research was conducted during the 2024–2025 academic year with parents and classroom teachers of students enrolled in public primary schools in the Tuzla district of Istanbul. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Family Assessment Device (FAD), the Paternal Function Scale (PFS), and the DSM-IV-Based Screening and Assessment Scale for Behavioral Disorders. The findings revealed that the“Emotional Responsiveness”subscale of the Family Assessment Device completed by fathers significantly predicted symptoms of ODD in children. Additionally, the“Lack of Support/Structure”subscale of the Paternal Function Scale was found to be significantly associated with ADHD symptoms. It was also determined that boys had significantly higher ADHD and hyperactivity scores compared to girls, and children who had experienced an accident had significantly higher attention deficit scores. On the other hand, no statistically significant relationship was found between the subscales of the Family Assessment Device completed by mothers and the behavioral disorder symptoms observed in children.