İlçe belediyelerde organizasyonel yapı, müdürlük ve şeflik sistemleri: Antalya Kepez Belediyesi örneği
Organizational structure, directorates and chiefdom systems in district municipalities: The case of Antalya Kepez Municipality
  1. Tez No: 979710
  2. Yazar: EMRAH YURTLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
Özet
İLÇE BELEDİYELERDE ORGANİZASYONEL YAPI, MÜDÜRLÜK ve ŞEFLİK SİSTEMLERİ: ANTALYA KEPEZ BELEDİYESİ ÖRNEĞİ Emrah YURTLAK İstanbul Rumeli Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Siyaset ve Ekonomi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Erdem EREN 25/06/2025 Bu araştırma, yerel yönetimlerde organizasyon yapılarının işlevselliğini değerlendirmek amacıyla Antalya Kepez Belediyesi örneğinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada temel olarak, belediye personelinin mevcut organizasyon yapısına ilişkin algıları incelenmiş; yapının etkinliği, görev-yetki dengesi ve yapısal ihtiyaçları analiz edilmiştir. Bu kapsamda çalışma, karma yöntem yaklaşımıyla tasarlanmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak 125 personelin katılımıyla gerçekleştirilen anketler; görev tanımı, yetki paylaşımı, iç iletişim ve organizasyon şeması gibi başlıklardan oluşan 15 maddelik ölçüm aracını içermektedir. Nitel veri kapsamında ise farklı görev pozisyonlarındaki altı çalışanla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla organizasyonel yapı derinlemesine analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, özellikle kültürel ve idari alanlarda faaliyet gösteren müdürlüklerde görev dağılımı ve yetki sınırlarında belirsizlikler yaşandığını; bu durumun hizmet üretiminde verim kaybına yol açtığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, organizasyonel yapının daha sade, işlevsel ve katılımcı temellerle yeniden yapılandırılması gerektiği sonucuna ulaşılmış; görev tanımlarının netleştirilmesi, müdürlük sayısının artırılması ve şeflik yapılarının yeniden ele alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ORGANIZATIONAL STRUCTURE, DIRECTORATES AND CHIEFDOM SYSTEMS IN DISTRICT MUNICIPALITIES: THE CASE OF ANTALYA KEPEZ MUNICIPALITY Emrah YURTLAK İstanbul Rumeli University Graduate Education Institute Master's Thesis, Department of Politics and Economics Advisor: Assist. Prof. Erdem EREN 25/06/2025 This research aims to evaluate the functionality of organizational structures in local governments through the case of Kepez Municipality in Antalya. The study primarily investigates municipal employees' perceptions of the current organizational structure, with a focus on its effectiveness, task-authority balance, and areas in need of structural improvement. A mixed-methods approach was employed, incorporating both quantitative and qualitative techniques. Quantitative data were collected through a 15-item survey administered to 125 employees, covering themes such as job descriptions, delegation of authority, internal communication, and organizational schematics. For the qualitative part, semi-structured interviews were conducted with six personnel from various positions to gain deeper insights into the inner dynamics of the organizational structure. The findings revealed that in directorates operating in cultural and administrative fields, there were notable ambiguities in task distribution and authority boundaries, leading to inefficiencies in service delivery. The study concludes that municipal organizational structures should be restructured on more simplified, functional, and participatory bases. It recommends clearer job definitions, an increase in the number of directorates, and a reevaluation of chiefdom-level units to enhance institutional effectiveness.