Samsun-Çarşamba havaalanının zemin özelliklerinin jeofizik yöntemlerle incelenmesi
Geophysical inspection of ground features of the Samsun-Çarşamba airport
  1. Tez No: 97972
  2. Yazar: LEVENT GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ AHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan bu çalışma Samsun Çarşamba Havaalanı zeminin dinamik özeliklerinin ıslak bulk yoğunluğu, kayma modülü, elastisite modülü, bulk modülü, poisson oram, zemin emniyet gerilmesi, zemin taşıma gücü, zemin oturması gibi parametreleri saptandı. Özellikle deprem bölgelerinde ve kaim sedimanter ortamların üzerinde yapılan önemli yapılar zemin sıvılaşması etkisinin belirlenmesi gereklidir. Bu amaçla sismik hızlar Vp / Vs oram önemli bilgiler verir. Ayrıca bu ortamların zemin hakim peryotlannm Vs hızına bağlı olarak bulunması yapı güvenliği açısından önemlidir. Samsun - Çarşamba Havaalanının zemin etütleri için sığ sismik kırılma yöntemi ve dalga yayılrmı kullanılarak dinamik zemin parametreleri elde edilmiştir. Ayrıca 1900 - 1997 yıllan arasında meydana gelmiş magnitüdü 4.2'den büyük olan depremlerden yararlanarak çalışma yeri için belirli büyüklükteki depremlerin tekrarlanma sıklıkları ve riski hesaplanmıştır. Sismik kırılma yönteminin yanısıra rezistivite yöntemi (DES) kullanılarak zemine ait düşey yönde tabakalanma ve yeraltı su seviyesi (YAS) özellikleri tanımlanmış olup mekanik zemin sondaj loğları ile karşılaştrrılmıştır. Yapılan bu çalışmaların sonucunda Samsun - Çarşamba Havaalanı zemin kesiti sismik kırılma, elektrik ve sondaj verilerinden yararlanarak çizilmiştir. Samsun - Çarşamba Havaalanı Z4 sınıfi zemin grubundadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the study made, the dynamical features of the Samsun-Çarşamba Airport ground the parameters have been determined with respect to wet bulk density, sliding module, elasticity module, poisson rate, ground safety stretch, holding ability of the ground and ground settling. Determination of the effects by ground is of significant importance with respect of construction structures to be made on earthquake zones and thick sedimentary environments in particular. Seismical rates Vp / Vs there by provide information of significant importance, determination of ground dominant periods with respect to Vs rate being important in terms of safety of the structure built. Dynamical ground parameters have been obtained for the ground study of the Samsun - Çarşamba Airport by using shallow seismical fracture and wave radiation methods. Repeating frequency and risk of earthquakes of particular magnitude have also been determined by using the information given by earthquakes of 4.2 magnitude taken place during the term extending from the year 1900 until 1997. Along with seismical fracture method, the application of (DES) resistance method have helped vertical formation into layers and underground water level, enabling comparison with mechanical ground drilling logs. As a result of the researches made, sketching of the cross section of Samsun - Çarşamba Airport was made possible based seismical fracture, electrical and drilling findings. The Samsun - Çarşamba Airport belongs to Z4 ground classification.