MDF'nin teknolojik özellikleri üzerine ağaç türünün etkisi
The Effect of tree species on technological properties of MDF
  1. Tez No: 97971
  2. Yazar: NADİR AYRILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YENER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET MDF'nin Teknolojik Özellikleri Üzerine Ağaç Türünün Etkisi Bu tezde, MDF'nin teknolojik özellikleri üzerine ağaç türünün etkisini incelemek amacıyla, Saplı Meşe (Quercus robur L), Doğu Kayını (Fagus orientalis Lipsky), Karaçam (Pinus nigra var. pallasiana) ve bunların karışımlarından (%40 Saplı Meşe+%40 Doğu Kayını+%20 Karaçam) üretilen levhaların teknolojik özellikleri tespit edilmiştir. Denemelere tabii tutulan MDF'ler (3660 x 2230 x 18 mm) Kastamonu Entegre Ağaç Sanayii MDF Fabrikasında üretilmiştir. Levhalar. Saplı Meşe, Doğu Kayını, Karaçam ve bunların karışımlarından üretilmiştir. Her bir levha grubu için 3 'er adet olmak üzere toplam 12 adet levha test levha üzerinde çalışılmıştır. Gövde ve dal odunları, 20 x 25 x 5 mm boyutlarında yongalanarak Asplund defîbratöründe 7,5 bar ve 178 °C'de 3-5 dakika doygun buhar altında liflendirilmiştir. Tam kuru lif ağırlığına oranla % 1 parafin. % 0,8 NH4CL ve % 11 üre-formaldehit liflere ilave edilmiştir. Ortalama % 10,5 rutubetteki levha taslağı sıcak preste. 206 °C'de ve 35-40 kp/cm2 basınç altında 4 dakika preslenmiştir. Levhaların her iki yüzeyi klimatize işlemini takiben zımpara makinesinde sırasıyla 150, 180 ve 200 kumlu zımpara bantları ile zımparalanmıştır. Numuneler üzerinde yapılan deneylerin adlan, kullanılan numunelerin boyutları ve sayısı ile standart numaralan aşağıda verilmiştir. Deneyler Birim hacim ağırlığı Kalınlığına şişme (2 ve 24 saat) Su emme kabiliyeti (2 ve 24 saat) Eğilme dayanımı Eğilmede elastikiyet modülü Levha yüzeyine dik yönde çekme dir. Levha yüzeyine paralel yönde çekme dir. Vida tutma dayanımı Levha yüz. dik yönde janka sertlik değeri XXIDeneyler, 20±2 °C ve 65±5 bağıl nemde kondisyonlanmış örnekler üzerinde yapılmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen sonuçlan istatistiksel olarak değerlendirmek amacıyla Basit Varyans Analizi ve Duncan testi yapılmıştır. Her bir levha grubuna ait deney sonuçlarının aritmetik ortalamaları aşağıda verilmiştir. Çalışma sonucunda, Karaçam liflerinden yapılan MDF'lerin janka senlik değerleri hariç, diğer bütün fiziksel ve mekanik özellikleri Saplı Meşe, Doğu Kavını ve bunların karışımından üretilen levhalardan daha üstün olduğu tespit edilmiştir. xxn
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Tree Species on Technological Properties of MDF In this thesis, the effect of tree species on technological properties of manufactured Medium Density Fiberboards (MDF) from furnishes of Oak (Quercus robur L.), Beech (Fagus orientalis Lipsky), Pine (Pinus nigra var. pallasiana), and a mixture of these species (a mixture of 40 percent Oak, 40 percent Beech, and 20 percent Pine furnish) was investigated. Medium Density Fiberboard panels (3660 by 2230 by 18 mm) were manufactured at Kastamonu Integrated Wood Company located in Gebze, Turkey. Panels made from Oak, Beech, Pine, and a mixture of these species were used in the experiments. A total of 12 panels, 3 for each type of furnish, were tested. The chips having an average size of 20 by 25 by 5 mm were produced from roundwood. Raw material was converted into fiber furnish in an Asplund defibrator using a steam pressure of 7,5 bar at a temperature of 178 °C for 5 minutes. The following were added to the fiber furnish: 1 percent wax, 0,8 percent NH4CL as hardener, and 1 1 percent urea- formaldehyde resin. Mats with an average moisture content of 10,5 percent were pressed at temperature of 206 °C for 4 minutes at a pressure of 35-40 kp/cm2. The panels were sanded with a sequence of 150, 180, and 200 grit size following the cooling process. Tests made on the experimental samples, dimension of specimens, number of samples, and standard numbers are as follows: XXIIITests were made on samples conditioned at 20±2 °C, and 65±5 percent relative humidity. Analysis of variance, and multiple-range test (Duncan) were carried out to evaluate test results. The results (arithmetical means) are as follows: According to the results of this research, except for janka hardness, the technological properties of the boards made from Pine furnish are better than those of boards made from Oak, Beech, and mixed specie furnishes.