Türkiye'de suriyeli göçmenlerin kültürel entegrasyon deneyimi: Eritme kazanı ve salata kasesi modellerinin karşılaştırılması
The cultural integration experience of syrian migrants in Turkey: A comparative study of the melting pot and salad bowl models
- Tez No: 979763
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara'nın Keçiören ilçesinde ikamet eden göçmen bireylerin kültürel entegrasyon süreçlerini, toplumsal yapılarla kurdukları ilişkiler bağlamında derinlemesine analiz etmeyi hedeflemektedir. Göçmenlerin yerleşik halkla geliştirdikleri sosyal ilişkiler, kimlik oluşum süreçleri ve aidiyet algıları hem bireysel düzeydeki faillik kapasiteleri hem de toplumsal yapılarla etkileşimleri doğrultusunda ele alınmıştır. Bu çerçevede, Anthony Giddens'ın Yapılaşma Kuramı kuramsal bir temel olarak benimsenmiş, bireylerin eylem gücü ile yapısal kısıtlamalar arasındaki karşılıklı etkileşim, kültürel entegrasyonun çok katmanlı doğasını kavramaya yönelik bir çerçeve sunmuştur. Nitel yönteme dayanan araştırmada, Keçiören'de yaşayan 15 göçmenle derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, bu görüşmeler aracılığıyla göçmenlerin sosyal uyum deneyimleri, temel hizmetlere erişimleri, ekonomik yaşam koşulları, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanma düzeyleri ile politik katılım eğilimleri detaylı biçimde incelenmiştir. Ayrıca göçmenlerin karşılaştığı yapısal fırsatlar ve engeller kapsamlı biçimde analiz edilmiştir. Bu bağlamda, kültürel entegrasyona ilişkin literatürde sıklıkla başvurulan“eritme kazanı”ve“salata kasesi”modelleri yerel düzlemde karşılaştırmalı olarak ele alınmış, göçmenlerin kültürel kimliklerini koruma ya da yeniden inşa etme yönündeki eğilimleri bu iki yaklaşım ışığında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, yalnızca kuramsal katkılar sunmakla kalmayıp, yerel ve ulusal düzeyde kültürel entegrasyon politikalarının geliştirilmesine yönelik somut öneriler sunmayı ve çokkültürlülük, toplumsal uyum ve göç politikaları alanındaki akademik tartışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct an in-depth analysis of the cultural integration processes of migrant individuals residing in the Keçiören district of Ankara, focusing on their interactions with societal structures. The social relationships migrants establish with the local population, their identity formation processes, and senses of belonging are examined through the lens of both individual agency and structural interactions. Within this framework, Anthony Giddens' Structuration Theory has been adopted as the theoretical foundation, offering a framework to understand the multidimensional nature of cultural integration through the interplay between individual agency and structural constraints. Based on a qualitative research design, the study involved in-depth semistructured interviews with 15 migrants living in Keçiören. Through these interviews, the study explores migrants' experiences of social cohesion, their access to basic services, economic conditions, utilization of education and healthcare services, and tendencies toward political participation. Furthermore, the structural opportunities and barriers faced by migrants have been thoroughly analyzed. In this context, the widely referenced“melting pot”and“salad bowl”models of cultural integration in the literature have been evaluated comparatively at the local level. Migrants' tendencies either to preserve or reconstruct their cultural identities have been interpreted within the framework of these two models. The findings of the study are intended not only to contribute theoretically but also to offer concrete policy recommendations for improving cultural integration at both local and national levels, thereby enriching academic discussions on multiculturalism, social cohesion, and migration policy.