Fen eğitimi alanında artırılmış gerçeklik uygulamalarının karma-meta yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of augmented reality applications in science education with mixed meta method
  1. Tez No: 979762
  2. Yazar: KENAN AYSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada fen eğitiminde artırılmış gerçeklik uygulamalarının karma-meta yöntem aracılığıyla etkililerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, 2015-2025 yılları arasında yayımlanmış 58 nicel çalışma meta-analiz, 74 nitel çalışma ise meta-tematik analiz ile sistematik biçimde incelenmiştir. Meta-analiz sürecinde, fen eğitiminde artırılmış gerçeklik kullanımının akademik başarı üzerindeki etki büyüklüğü, ulusal ve uluslararası çalışmaları CMA ve Meta Win programları kullanılarak analiz edilmiştir. Meta-tematik analiz kapsamında ise artırılmış gerçeklik uygulamalarının 21.yüzyıl becerilerine katkıları ile yönteme yönelik olumsuz görüşler tematik olarak ele alınmıştır. Meta-analiz bulgular, artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları üzerinde olumlu yönde ve geniş düzeyde etkiye sahip olduğunu göstermektedir (g=0.750). Gerçekleştirilen moderatör analizleri sonucunda, öğretim kademeleri, uygulama süresi ve örneklem büyüklüğü değişkenleri bağlamında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya konmuştur. Meta-tematik analiz sürecinde ise içerik analizi yoluyla“21. yüzyıl becerilerine, bilişsel, duyuşsal ve sosyal boyuta katkısı ve yönteme dair olumsuzluklar”olmak üzere beş ana tema belirlenmiştir. Bu temalar doğrultusunda artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin öğrenme sürecine etkin katılımını teşvik ettiği, kalıcı öğrenmeyi desteklediği, eğlenceli yapısı nedeniyle olumlu tutumlar geliştirdiği ve sosyal etkileşimi artırarak sosyal becerileri desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, artırılmış gerçeklik uygulamalarının fen eğitiminde akademik başarıyı artıracak eğitim ortamları oluşturması adına daha yaygın kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of augmented reality applications in science education through mixed-meta method. In this context, 58 quantitative studies published between 2015 and 2025 were systematically examined with meta-analysis and 74 qualitative studies were systematically examined with meta-thematic analysis. In the meta-analysis process, the effect size of augmented reality use in science education on academic achievement, national and international studies were analyzed using CMA and Meta Win programs. Within the scope of meta-thematic analysis, the contributions of augmented reality applications to 21st century skills and negative views towards the method were addressed thematically. Meta-analysis findings show that augmented reality applications have a positive and farreaching on students' academic achievement (g=0.750). As a result of the moderator analyses performed, it was revealed that there was no statistically significant difference in the context of teaching levels, implementation period and sample size variables. In the meta-thematic analysis process, five main themes were determined through content analysis, namely“contribution to 21st century skills, cognitive, affective and social skills and negativities related to the method”. In line with these themes, it was concluded that augmented reality applications encourage students' active participation in the learning process, support permanent learning, develop positive attitudes due to their entertaining structure and support social skills by increasing social interaction. In this direction, it is recommended that augmented reality applications be used more widely in order to create educational environments that will increase academic success in science education.