Gebeliğin farklı trimesterlerinde gebeliğe uyum, doğum öncesi bağlanma, anksiyete, somatizasyon ve depresyon düzeylerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of adaptation to pregnancy, prenatal attachment, anxiety, somatization and depression levels in different trimesters of pregnancy
- Tez No: 979767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN BOZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Hazırlanan çalışma gebelik sürecinde kadınların yaşadığı psikolojik değişimlerin tramester dönemine göre nasıl farklılaştığını belirleyebilmek için gerçekleştirilmiştir. Gebelik yalnızca biyolojik değil aynı zamanda psikolojik ve sosyal yönleri bulunan kapsamlı bir geçiş dönemini ifade etmektedir. Bu dönemde kadınlar annelik rolüne hazırlanırken büyük ruhsal ve duygusal dalgalanmalar yaşamaktadır. Bu bilgilerden hareketle hazırlanan çalışmanın amacı gebeliğe uyum, doğum öncesi bağlanma, anksiyete, somatizasyon ve depresyon düzeyinin trimesterler boyunca nasıl değişikliğe uğradığını karşılaştırmalı bir şekilde inceleyebilmektir. Nicel bir çalışma olarak hazırlanan bu çalışmada elde edilen veriler, demografik bilgi formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği, Beck Anksiyete ve Depresyon Ölçekleri, SCL-90-R ve Doğum Öncesi Bağlanma Envanteri aracılığıyla toplanmıştır. Sonrasında ise bu Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve trimester grupları arası farklılıklar MANOVA ve ANOVA testleriyle değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularına bakıldığında gebeliğe uyum, doğum öncesi bağlanma ve psikolojik semptomların trimesterlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği görülmektedir. Birinci trimesterde anksiyete, somatizasyon ve depresyon düzeyi en yüksek seviyedeyken katılımcıların doğum öncesi bağlanma düzeyi en düşük seviyede görülmüştür. İkinci trimesterebakıldığında gebeliğe uyumun arttığı ve psikolojik belirtilerin azaldığı görülmektedir. Üçüncü trimesterde ise doğuma yönelik kaygılarla beraber anksiyete ve depresyon düzeyinin yeniden arttığı görülmektedir. Bütün bu sonuçlar gebelik sürecinde trimester döneminin kadının ruhsal durumu üzerinde belirgin etkiler yarattığını göstermektedir. Bu sebeple trimestere özgü psikolojik destek planlamaları yapılması oldukça önemlidir. Özellikle birinci ve üçüncü trimesterde psikolojik semptomların daha yoğun bir şekilde gözlendiği gerçeğine odaklanarak bu dönemde daha proaktif yaklaşımların benimsenmesi gerekmektedir. Literatürde yer alan çalışmaların kapsamına bakıldığında, hazırlanan bu çalışmanın hem literatüre hem de klinisyenlere katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine how the psychological changes experienced by women during pregnancy differ according to the trimester period. Pregnancy refers to a comprehensive transition period that only has biological, psychological and social aspects. Women experience major psychological and emotional fluctuations while preparing for the role of motherhood during this period. The aim of the study prepared is to examine comparatively how adaptation to pregnancy, prenatal attachment, anxiety, somatization and depression levels change throughout the trimesters based on this information. The study is a quantitative study and the data obtained in this study were collected through a demographic information form, Prenatal Self-Assessment Scale, Beck Anxiety and Depression Scales, SCL-90-R and Prenatal Attachment Inventory. The data were analyzed using the SPSS program and the differences between trimester groups were evaluated with MANOVA and ANOVA tests. Significant differences were observed in adaptation to pregnancy, prenatal attachment and psychological symptoms according to trimesters, according to the study findings. In first trimester anxiety, somatization and depression levels were at the highest level, and prenatal attachment levels were at the lowest level. It is seen that adaptation to pregnancy increases and psychological symptoms decrease when we look at the second trimester. In the third trimester anxiety and depression levels increase again along with concerns about birth. All these results show that the trimester period has significant effects on the psychological state of the woman during pregnancy. It is very important to make psychological support plans specific to the trimester for this reason. It is necessary to adopt more proactive approaches in this period, especially focusing on the fact that psychological symptoms are observed more intensely in the first and third trimesters. When we look at the scope of the studies in the literature, it is thought that this study will contribute to both the literature and clinicians.