Örgütsel benlik algısı ile yeşil öğrenme ilişkisinde yeşil adaptasyonun rolü
The role of green adaptation in the relationship between organizational self-perception and green learning
  1. Tez No: 979770
  2. Yazar: NURULLAH ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, örgütsel benlik algısının yeşil öğrenme üzerindeki etkisini ve yeşil adaptasyonun bu ilişkideki aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde artan çevresel sorunlar, iklim değişikliği, kaynakların tükenmesi ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri, işletmeleri çevresel duyarlılık temelinde yeniden yapılanmaya zorlamaktadır. Bu bağlamda, bireylerin kendilerini bir örgütün parçası olarak nasıl gördüklerini ifade eden örgütsel benlik algısı, çalışanların çevreye karşı sorumluluk geliştirme süreçlerinde önemli bir belirleyici haline gelmiştir. Öte yandan yeşil öğrenme, çevre bilinci yüksek bireyler ve çevresel sürdürülebilirliği destekleyen kurumsal davranışlar geliştirmeyi hedefleyen örgütsel bir öğrenme biçimi olarak tanımlanmaktadır. Çalışmada, örgütsel benlik algısının yeşil öğrenme üzerindeki doğrudan etkisinin yanı sıra, yeşil adaptasyonun bu ilişki üzerindeki düzenleyici/etkileyici rolü de değerlendirilmiştir. Yeşil adaptasyon, örgütlerin çevresel değişimlere yanıt verme ve sürdürülebilirliğe uyum sağlama yetkinlikleri ile ilişkilidir. Araştırma, nicel yöntem yaklaşımıyla yürütülmüş olup, katılımcılardan elde edilen veriler betimsel istatistikler, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, örgütsel benlik algısının yeşil öğrenme üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu; bu ilişkinin yeşil adaptasyon becerileri aracılığıyla daha da güçlendiğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda çalışma, örgütlerin çevreye duyarlı öğrenme süreçlerini geliştirmelerinde çalışanların öz algılarının dikkate alınması gerektiğini; yeşil adaptasyon stratejilerinin bu süreci destekleyici bir aracı mekanizma olarak değerlendirilebileceğini önermektedir. Elde edilen sonuçların hem akademik literatüre katkı sunması hem de sürdürülebilir çevresel politikalar geliştirmek isteyen işletmelere yön gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of organizational self-perception on green learning and the mediating role of green adaptation in this relationship. Today, increasing environmental problems, climate change, resource depletion, and sustainable development goals force businesses to restructure on the basis of environmental awareness. In this context, organizational self-perception, which expresses how individuals see themselves as a part of an organization, has become an important determinant in the processes of employees developing environmental responsibility. On the other hand, green learning is defined as a form of organizational learning that aims to develop individuals with high environmental awareness and corporate behaviors that support environmental sustainability. In addition to the direct effect of organizational self-perception on green learning, the study also evaluated the moderating/influencing role of green adaptation on this relationship. Green adaptation is related to the competencies of organizations in responding to environmental changes and adapting to sustainability. The research was conducted with a quantitative methodology approach and the data obtained from the participants were evaluated using descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and regression analyses. The findings obtained show that organizational self-perception has a positive and significant effect on green learning; The study reveals that this relationship is further strengthened through green adaptation skills. Accordingly, the study suggests that employees' self-perceptions should be taken into account when developing environmentally conscious learning processes within organizations, and that green adaptation strategies can be considered as a mediating mechanism to support this process. The results are expected to contribute to the academic literature and provide guidance for businesses seeking to develop sustainable environmental policies.