Doğal afetlerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: G20 ülkeleri örneği
The impact of natural disasters on economic growth: The case of G20 countries
  1. Tez No: 979804
  2. Yazar: MELİKE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Doğal afetlerin etkileri, ülkelerin ekonomik gücü, sosyoekonomik yapısı, kurumsal kapasitesi ve altyapı düzeyine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde güçlü kurumlar ve sağlam altyapı sayesinde olumsuz sonuçlar daha sınırlı kalırken, gelişmekte olan ülkelerde afetler ekonomik kayıpları artırmakta ve kalkınma sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu farklılıklar, afetlerin bir ülkenin ekonomik büyüme dinamikleri üzerinde doğrudan ve dolaylı etkiler yaratmasına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle, afetlerin makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisini analiz eden çalışmalar, ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Çalışmanın amacı, doğal afetlerin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini ampirik olarak incelemektir. Çalışmada, 2000-2023 dönemi için G20 ülkeleri örneğinde, doğal afetlerin yol açtığı ekonomik hasarın büyüme üzerindeki etkileri tesadüfi etkiler modeli kullanılarak, Driscoll-Kraay (1998) sağlam standart hatalarıyla tahmin edilmiştir. Analizler sonucunda, sermaye, doğrudan yabancı yatırım ve yaratıcı yıkımın varlığını tespit etmek amacıyla oluşturulan etkileşim değişkeninin büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir etkisinin olduğu görülmüştür. Hasar şiddeti değişkeninin ise büyümeyi negatif yönde etkilediği gözlemlenmiş, ancak bu etkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Bulgular, dirençli büyümenin sağlanabilmesi için yaratıcı yıkım ortamının güçlendirilmesi ve yaratıcı yıkımın verimli bir şekilde yönlendirilmesinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of natural disasters vary depending on the economic strength, socioeconomic structure, institutional capacity, and infrastructure level of countries. While negative consequences are more limited in developed countries thanks to strong institutions and solid infrastructure, disasters in developing countries increase economic losses and negatively affect the development process. These differences pave the way for disasters to have direct and indirect effects on a country's economic growth dynamics. Therefore, studies analyzing the impact of disasters on macroeconomic indicators are of critical importance in terms of the sustainability of economic growth. The purpose of this study is to empirically examine the effects of natural disasters on economic growth. In this study, the effects of economic damage caused by natural disasters on growth for the period 2000-2023 in G20 countries were estimated using a random effects model with robust standard errors according to Driscoll-Kraay (1998). The analysis revealed that the interaction variable created to determine the existence of creative destruction and variables of capital and direct foreign investment had a statistically significant and positive effect on growth. It was observed that the severity of damage negatively affected growth, but this effect was found to be statistically insignificant. The findings indicate the importance of strengthening the environment for creative destruction and effectively directing creative destruction in order to achieve resilient growth.