Analysis of wildfire dynamics in the Himalayan region (2016-2025) using remote sensing and geographic information systems
Himalaya bölgesinde orman yangını dinamiklerinin (2016-2025) uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile analizi
  1. Tez No: 979805
  2. Yazar: ZARAK KHAN AFRIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ALPEREN COŞKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Nepal, Hindistan, Butan, Pakistan ve Tibet dahil olmak üzere Himalayalar bölgesinde meydana gelen sekiz farklı olayda WFA Cep Simülatörü kullanılarak orman yangınlarının davranışını incelemektedir. Copernicus Veri Alanı Ekosisteminden elde edilen Sentinel-2 L2A görüntüleriyle birlikte VIIRS aktif yangın verilerini kullanarak, yangınlardan önceki ve sonraki koşulları ölçmek ve yanmış alanları 20 metrelik bir mekansal çözünürlükte özetlemek için Normalleştirilmiş Yanma Oranı'nı (NBR) ve farklılaştırılmış formunu (dNBR) analiz edildi. Bu verilerden, her bir yangın için yayılma oranı (ROS) ve yanan alan hesabı yapıldı. Yangın davranışı ve hava halleri arasındaki ilişkinin analizi için, hava sıcaklığı, rüzgar hızı ve yönü ve bağıl nem gibi ek meteorolojik parametreler, ERA5'in sonradan işlenmiş günlük istatistiklerinden elde edilerek analiz edildi. Modelin performansı, simüle edilen Yayılma Oranı (ROS) ve yanmış alan değerleri belirleme katsayısı (R²) kullanılarak gözlemlenen değerlerle karşılaştırılmasıyla değerlendirildi. Analiz sonucunda Yanan alan ve ROS tahmininde düşük R² değerleri elde edildi. Bu durum VFA simülatorü ile gerçekte gözlemlenen ROS ve yanan alan arasında zayıf bir istatistiksel ilişki olduğunu gösterdi. Genel olarak, bu çalışma, engebeli bölgelerdeki orman yangınlarını simüle ederken yerel kalibrasyonun ve çok parametreli doğrulamanın önemli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the behavior of wildfires using the WFA Pocket Simulator across eight distinct events occurring throughout the Himalayan region, including Nepal, India, Bhutan, Pakistan, and Tibet. By utilizing VIIRS active fire data along with Sentinel-2 L2A imagery sourced from the Copernicus Data Space Ecosystem, we derived the Normalized Burn Ratio (NBR) and its differenced form (dNBR) to quantify the conditions before and after the fires and to outline the burned areas at a spatial resolution of 20 meters. From this data, the rate of spread (ROS) and the burned area were calculated for each individual fire. To provide context for how the fires spread, additional meteorological parameters such as air temperature, wind speed and direction, and relative humidity were sourced from ERA5's post-processed daily statistics. The model's performance was evaluated by comparing the simulated Rate of Spread (ROS) and burned area values to those observed, using bias and an adjusted coefficient of determination (R²). The results showed consistently low R² values, indicating a weak statistical correlation between the simulations and what was actually observed for all the fires. Overall, this study highlights how important local calibration and multi-parameter validation are when simulating wildfires in hilly regions.