Yaratıcı kişilik özelliklerinin personelin içsel ve dışsal motivasyonu ile iş performansı arasındaki ilişkiye etkisi: Genel kolluk üzerine bir araştırma
The effect of creative personality traits on the relationship between internal and external motivation of staff and work performance: A survey on general law enforcement
  1. Tez No: 979835
  2. Yazar: SEVGİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE ALTINÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde insan kaynaklarının kuruluşların başarısı için en değerli kaynak olduğu düşünüldüğünde, insanların psikolojik faktörlerini incelemenin ve insan performansı üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmenin fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda iş performansını etkileyen ya da etkileyebilecek çeşitli faktörlerin incelenmesi, bu etkilerde düzenleyici rolü olan boyutların araştırılması gerekmektedir. Özellikle kamu güvenliğini sağlamakla görevli olan kolluk kuvvetlerinin, yüksek stres ve dinamik koşullar altında çalışmaları nedeniyle, yaratıcı düşünme, problem çözme, esneklik ve hızlı karar alma gibi özelliklere sahip bireylerin motivasyon kaynaklarının ve performans düzeylerinin anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Karşılaştıkları olaylara hızlı ve esnek bir şekilde uyum gösterebilen bu kişiler yaratıcı kişilik özellik düzeyleri yüksek olan kişilerdir. Bu kişilik özelliği, bireyin yalnızca düşünsel üretkenliğini değil, aynı zamanda iş yaşamındaki motivasyon kaynaklarını ve performans düzeyini de etkilemektedir. Araştırmanın temel amacı, yaratıcı kişilik özelliklerinin, içsel ve dışsal motivasyon aracılığıyla iş performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Yaratıcı kişiliğin kolluk personelinin iş performansına doğrudan bir etkisi olup olmadığı, bu etkinin hangi motivasyon türleri aracılığıyla şekillendiği ve motivasyon faktörlerinin hangi koşullarda daha etkili olduğu incelenmiştir. Çalışmaya Ankara ilindeki genel kolluk personelinden 581 kişi katılmış olup kolayda örnekleme metoduyla veriler toplanmıştır. Verileri analiz ederken hipotezlerin test edilmesi amacıyla SPSS programı aracılığıyla bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi ve IBM AMOS analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; yaratıcı kişilik özelliklerinin ve motivasyonun, kolluk personelinin iş performansı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar yüksek stres ve disiplin gerektiren kurumlarda çalışan personelin motivasyon ve iş performansını artırmada yaratıcı kişilik önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Özellikle içsel motivasyonu artırmaya yönelik uygulamaların ve bireylerin özgün fikirlerine destek olacak şekilde yenilikçi düşünceleri teşvik eden yönetim tarzlarının performans üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering that human resources are the most valuable resource for organizations' success today, it is believed that examining people's psychological factors and assessing their potential impact on human performance will be beneficial. In this context, it is necessary to examine the various factors that influence or could influence job performance and to investigate the dimensions that moderate these effects. Because law enforcement officers, particularly those tasked with ensuring public safety, operate under high-stress and dynamic conditions, understanding the motivational sources and performance levels of individuals with traits such as creative thinking, problem-solving, flexibility, and quick decision-making is crucial. These individuals, who can adapt quickly and flexibly to the situations they encounter, are characterized by high levels of creative personality traits. This personality trait influences not only an individual's intellectual productivity but also their motivational sources and performance levels in their professional lives. The primary objective of this research is to examine the impact of creative personality traits on job performance through intrinsic and extrinsic motivation. This study examines whether creative personality has a direct impact on the job performance of law enforcement personnel, the types of motivation that shape this effect, and the conditions under which motivational factors are most effective. The study involved 581 general law enforcement personnel in Ankara province, and data was collected using a convenience sampling method. To test the hypotheses, independent samples t-tests, one-way analysis of variance, correlation analysis, regression analysis, and IBM AMOS analysis were used in the data analysis using SPSS. The findings revealed that creative personality traits and motivation have a significant impact on the job performance of law enforcement personnel. The results indicate that creative personality plays a significant role in increasing the motivation and job performance of personnel working in institutions requiring high stress and discipline. In particular, it was concluded that practices aimed at enhancing intrinsic motivation and management styles that encourage innovative thinking by supporting individuals' original ideas have positive effects on performance.