Sentetik antifriz protein carboxylated poly-L-lysıne' in teke spermasının dondurularak saklanmasında kullanılabilirliğinin araştırılması
Usability of a syntethic antrifreeze protein carboxylated poly L-lysine for frozen storage of goat sperm
  1. Tez No: 979845
  2. Yazar: BÜŞRA ARABACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı yapay bir antifriz protein analoğu olarak bilinen CPLL (Carboxylated Poly-L-lysine)'in teke sperması dondurmasında sulandırıcı içeriğinde gliserol miktarının azaltılması amacıyla kullanılma olanaklarının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada sperma örneği almak amacıyla 5 baş cinsel olgunluğa ulaşmış 18-24 aylık yaşta, 45-55 kg canlı ağırlığında olan Adnan Menderes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi çiftlik hayvanları ağılında bulunan Saanen tekeleri kullanılmıştır. Suni vajen yöntemi ile alınan dondurulabilir kalitede olan (≥%70 motil oranına sahip spermatozoon içeren ve anormal spermatozoon oranı ≤%20) sperma örneklerinde çalışma yapılmıştır. % 3.5 gliserol ile % 0 - % 0.2 – % 0.5 CPLL içeren ve % 5 gliserol ile % 0 - % 0.2 - % 0.5 CPLL içeren sulandırıcı içeriklerinde çözüm sonucunda motilite, canlılık, morfoloji, prematüre akrozom reaksiyonuna giren spermatozoon oranı ve membran bütünlüğü değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel analiz amacıyla SPSS© 22.0 programında One Way ANOVA Post Hoc Tukey testiyle analiz edilmiş olup veriler mean±SEM şeklinde sunulmuştur. Anlamlı farklılıklar P < 0,05 düzeyinde belirlenmiştir. Bulgular: Yapılan çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde motilite, eosin-nigrosin ile canlılık, morfoloji, prematüre akrozom reaksiyonuna giren spermatozoon oranı ve membran bütünlüğü oranlarında gruplar arasında anlamlı farklılıklar P < 0,05 saptanmamıştır. Sonuç: Dondurma çalışmalarında gliserolün fazla kullanımının toksik etki yarattığı bilinmektedir. Yapılan çalışmada gruplar arasında istatistiksel farklılıkların ortaya çıkmamasına rağmen CPLL farklı kriyoprotektanlarla kombine edilmesi ihtimali halen mevcuttur, bu kombinasyonların her birinin fertilite düzeyleri üzerine etkisi de yeni araştırma konularının temelini oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the possibilities of using CPLL (Carboxylated Poly-L-lysine), which is known as an artificial antifreeze protein analogue, to reduce the amount of glycerol in the extender used in goat semen freezing. Material and Methods: In this study, 5 sexually mature Saanen goats aged 18-24 months and 45-55 kg body weight, which were kept in the farm animals pen of Adnan Menderes University, Faculty of Veterinary Medicine, were used for semen collection. The study was performed on semen samples of freezable quality (containing ≥ 70% motile spermatozoa and abnormal spermatozoa ≤ 20%) obtained by artificial vagina. In the extender containing either 3.5% glycerol with 0, 0.2, or 0.5 CPLL, or 5% glycerol added 0, 0.2, or 0.5% CPLL sperm samples were frozen and thawed at least 5 times. Sperm motility, viability, morphology, premature acrosome reacted sperm rate, and membrane integrity were evaluated. The data obtained were analysed by One Way ANOVA following Post Hoc Tukey test in SPSS© 22.0 programme for analysis and the data were presented as mean±SEM. Significant differences were determined at P < 0.05 level. Results: In the statistical analysis, no significant differences P < 0.05 were found between the groups in terms of motility, viability assessed by eosin-nigrosin staining, morphology, premature acrosome reacted sperm rate, and the membrane integrity.. Conclusion: It is well known that high glycerol concentrations in the extender may have toxic effects. Although no statistical differences were observed between the groups in the present study, the possibility of combining CPLL with different cryoprotectants still exists. Each of these combinations may form the basis for new research topics regarding their effects on fertility levels.