Halit Ertuğrul anlatılarının tematik tahlili
Thematic analysis of Halit Ertuğrul's narratives
- Tez No: 979853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER AKA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de roman türü, Tanzimat Dönemi'yle birlikte Batı'daki yazınsal gelişmelerin etkisiyle edebiyatımıza girmiştir. 19. yüzyıl ortalarında ortaya çıkan bu tür, zamanla edebî bir kimlik kazanmış ve değişik dönemlerde farklı anlayışlarla gelişim göstermiştir. Bu bağlamda Halit Ertuğrul, klasik anlamda edebî, estetik kaygılarla hareket eden romancılardan çok, didaktik, inanç merkezli ve rehberlik amacı güden bir anlayışın temsilcisi olarak öne çıkar. Onun romancılığı, edebiyat dünyasında“popüler dini-manevi roman”türü içinde değerlendirilmektedir. Halit Ertuğrul, çağdaş Türk edebiyatında özellikle manevi dönüşüm, hidayet ve toplumsal bozulma temalarını ele alan anlatılarıyla dikkat çeken bir yazardır. Onun eserleri, modern yaşamın getirdiği kimlik bunalımları, inançsızlık ve ahlaki boşluklar karşısında Kur'an ve sünnete dayalı bir çözüm önerisi sunar. Özellikle gençler üzerinde etkili olan bu romanlar, bir tür manevi rehabilitasyon işlevi görür. Halit Ertuğrul, romanı bir edebî tür olmanın ötesinde tebliğ ve eğitim vasıtası olarak kullanan güçlü bir temsilcidir. Eğitimci kimliği, akademik geçmişi ve dini-manevi duyarlılığı ile eserlerinde gerçek hayattan alınmış dramatik hikâyeleri, inanç merkezli bir bakış açısıyla okuyucuya sunar. Anlatılarında en baskın tema hidayet sürecidir. Bu tema, karakterlerin önce inançsızlık ya da ahlaki çöküntüyle tanıtılması ve ardından yaşadıkları bireysel kırılma noktalarıyla birlikte İslami değerlere yönelmeleri biçiminde gelişir. Bu çalışmanın amacı da Halit Ertuğrul'un anlatıcılığını tematik yönleriyle incelemek, onu çağdaş Türk romanı bağlamında değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The novel as a literary genre entered Turkish literature during the Tanzimat Period, influenced by the West. Emerging in the mid-19th century, this genre gradually acquired a literary identity and developed through different approaches in various periods. In this context, Halit Ertuğrul stands out not as a novelist who acts with classical literary aesthetic concerns, but as a representative of a didactic, faith-centered, and guidance-oriented understanding. His novelistic style is evaluated within the genre of“popular religious-spiritual novels”in the literary world. Halit Ertuğrul is an author who draws attention in contemporary Turkish literature with his narratives that especially deal with the themes of spiritual transformation, guidance (hidayet), and social corruption. His works offer a solution based on the Qur'an and the Sunnah in the face of identity crises, lack of faith, and moral voids brought by modern life. These novels, which are particularly influential on young people, function as a kind of spiritual rehabilitation. Halit Ertuğrul is a strong representative who uses the novel not just as a literary genre, but as a means of religious communication and education. With his identity as an educator, academic background, and religious-spiritual sensitivity, he presents dramatic stories taken from real life to the reader with a faith-centered perspective. The most dominant theme in his narratives is the process of guidance (hidayet). This theme develops in the form of characters initially introduced with unbelief or moral collapse, later turning towards Islamic values through personal breaking points they experience. The aim of this study is to examine Halit Ertuğrul's narration in terms of its thematic aspects and to evaluate him within the context of contemporary Turkish fiction.