Dilbilgisi öğretiminde müzik ve ses
Music and sound in grammar teaching
- Tez No: 979852
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER KERİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, dilbilgisi öğretiminde müzik ve ses kullanımının hem teorik hem de uygulamalı yönlerini ortaya koyarak alana özgün bir katkı sağlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, öğretmenlere dilbilgisi öğretimini daha verimli, kalıcı ve eğlenceli hale getirmek için kullanılabilecek eğitici-öğretici kaynak, alternatif materyal ve yöntemler sunmaktadır. Ses temelli ve müzik temelli uygulamalar, dilbilgisi öğretiminde geleneksel yöntemlere alternatif veya tamamlayıcı bir rol üstlenebilecek potansiyele sahiptir. Bununla birlikte, şu an alanyazında olan çalışmalar ve veriler kesin ve net bir sonuca varmak için yetersizdir ve bu kaynakların etkililiğinin daha sağlam biçimde değerlendirilebilmesi için alanda yapılacak deneysel ve uygulamalı çalışmaların artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study contributes uniquely to the field by presenting both theoretical and applied perspectives on the integration of music and sound into grammar instruction. The findings provide teachers with alternative materials, instructional resources, and methods to render grammar teaching more efficient, lasting, and enjoyable. Sound-based and music-based applications have the potential to serve as alternatives or complementary tools to traditional methods in grammar instruction. However, the studies and data currently available in the literature are insufficient to reach a definitive and conclusive result, and in order to more robustly evaluate the effectiveness of these resources, there is a need for an increase in experimental and applied research in the field.