Elektrik makinelerinden alınan titreşimlerin zaman-frekans analizi
Time-frequency analysis of vibrations recorded from electrical machines
  1. Tez No: 97988
  2. Yazar: NİHAT KABAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET ELEKTRİK MAKİN ALARIND AN ALINAN TİTREŞİMLERİN ZAMAN-FREKANS ANALİZİ Bu çalışmada, elektrik makinalarmda sıkça rastlanan arıza türlerinden biri olan rulman arızasının tespit edilmesi amacıyla evrimsel izge tabanlı zaman-frekans analizi ve sınıflandırma yöntemi sunulmuştur. Zaman-frekans analizi, elektrik makinalarmm çıkardığı titreşimlerdeki frekans değişimlerini gözleyebilme olanağı sağlar. Bu titreşimler, çalışmakta olan elektrik makinalarından titreşim algılayıcı (accelerometer) adı verilen cihazlar sayesinde toplanır. Bu çalışmada kullanılan titreşimler, evrimsel izgeleri yardımıyla biri normal çalışma, diğeri normal olmayan çalışma olmak üzere iki sınıfa ayrılmıştır. Bu iki sınıfa ait titreşimler, evrimsel izge kullanılarak hesaplanan zaman-frekans momentleri ve yapay sinir ağı yardımıyla, otomatik olarak sınıflandırılmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TIME-FREQUENCY ANALYSIS OF VIBRATIONS RECORDED FROM ELECTRICAL MACHINES In this work, a time-frequency analysis and classification of electrical machine vibrations based on evolutionary spectrum is presented. The method is applied to the detection of bearing failures in electrical machines which is commonly encountered problem. Time-frequency analysis provides a means for identifying spectral changes in the vibrations produced by machines. Vibrations used in this work are recorded by using devices called accelerometers while the machine is operating. Two categories of these vibrations are defined based on their evolutionary spectra: first one being the normal operation and second one having an abnormality. Vibrations belonging these two class are automatically classified using their joint time-frequency moments obtained from evolutionary spectra and neural networks. VI