Arkeolojik veriler ışığında Roma Dönemi'nde (MS 1-6. yy.) Güneybatı Phrygia'nın ekonomik ve kültürel hayatı
The economic and cultural life of Southwest Phrygia during the Roman Period (AD 1-6th centuries) in the light of archaeological data
  1. Tez No: 979899
  2. Yazar: HÜSEYİN TOLGA CANDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Güneybatı Phrygia olarak tanımlanan alan, Büyük Menderes Nehri'nin yukarı bölümünün tamamını ve orta bölümünün bir kısmını da içerisine alan bereketli bir coğrafyayı kapsamaktadır. En eski dönemlerden günümüze kadar sürekli iskan görmüş bölge, Roma Dönemi içerisinde daha da gelişerek çok sayıda büyük kente ev sahipliği yapmıştır. Bu kentlerden Laodikeia (Goncalı), Hierapolis (Pamukkale) ve Apameia (Dinar) bölgedeki metropol kentler olarak ön plana çıkmaktadır. Günümüzde bölge içerisinde uzun yıllar devam eden ya da yeni başlanan arkeolojik kazılar ile yapılan yüzey araştırmaları önemli veriler elde edilmesini sağlamıştır. Söz konusu bu bilimsel çalışmalar Güneybatı Phrygia'nın ekonomik ve kültürel yapısının somut veriler ışığında yeniden değerlendirilmesinin gerekliliğini doğurmuştur. Çalışmamız genel hatlarıyla MS 1. yüzyıl ile MS 6. yüzyıl arasındaki dönemi kapsamaktadır. Antik kaynakların yanı sıra yayınlanmış arkeolojik buluntuların ve antik kentlerdeki yapı kalıntılarının incelenmesi ile bölgenin ekonomik ve kültürel hayatı bütüncül bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The area defined as Southwestern Phrygia covers a fertile geography including the entire upper and part of the middle section of the Büyük Menderes River. The region, which has been continuously inhabited from the earliest times to the present day, developed further during the Roman Period and hosted many large cities. Among these cities, Laodikeia (Goncalı), Hierapolis (Pamukkale) and Apameia (Dinar) stand out as metropolitan cities in the region. Today, archaeological excavations and surveys, which have been ongoing for many years or recently started in the region, have provided important data. These scientific studies have led to the necessity of re-evaluating the economic and cultural structure of Southwestern Phrygia in the light of concrete data. In general terms, our study covers the period between the 1st century AD and the 6th century AD. In addition to ancient sources, the economic and cultural life of the region is analyzed in a holistic manner by examining published archaeological finds and the remains of buildings in ancient cities.