Kareköklü sayılar konusunda kurulan problemlerin bilişsel süreçler bakımından incelenmesi
Examination of problems posed about square root numbers in terms of cognitive processes
  1. Tez No: 979900
  2. Yazar: MERVE KARAKAYA YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin kareköklü sayılar konusunda kurdukları problemleri bilişsel süreçler bakımından incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden özel durum çalışmasına göre desenlenmiştir. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı ilk döneminde yapılmıştır. Çalışma, Akdeniz Bölgesi'ndeki bir ilin bir ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir devlet ortaokulunun 8.sınıflarında öğrenim gören 4 öğrenciyle yürütülmüştür. Çalışmada araştırmacının geliştirdiği kareköklü sayılar konusunda 8 sorudan oluşan problem kurma etkinlikleri kullanılmıştır. Çalışmada öğrencilerin kurdukları problemler Christou vd. (2005) tarafından oluşturulan bilişsel süreçler (düzenleme, seçme, kavrama ve aktarma) açısından sınıflandırılmıştır. Çalışmanın veri toplama araçları problem kurma etkinlik formu ile yarı-yapılandırılmış görüşme formudur. Çalışmanın verileri içerik analizi yardımıyla incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre kareköklü sayılar konusunda problem kuran 8. sınıf öğrencilerinin seçme ve aktarma aşamalarında başarılı düzeyde, düzenleme ve kavrama aşamalarında ise yeterli düzeyde cevap verdikleri belirlenmiştir. Buna göre öğrencilerin problem kurma sürecinde dil becerilerinin geliştirilmesi, çözüm odaklı düşünme kapasitelerinin artırılması, gerçek yaşam bilgilerinin kullanılmasının teşvik edilmesi, üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesi, matematiksel temsillere sıklıkla yer verilmesi, problem kurma stratejilerinin öğretilmesi, problem kurmaya yönelik motivasyonun arttırılması ve öğrencilerin bireysel farklılıklarına göre öğretim yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the problems constructed by 8th grade students about root numbers in terms of cognitive processes. This study, which is designed according to a case study, one of the qualitative research methods, is conducted in the first semester of the 2023-2024 academic year. The study is conducted with four 8th grade students studying in a public middle school affiliated with National Education of Turkey in a district of a city in the Mediterranean Region. In the study, problem-posing activities consisting of 8 questions on square root numbers developed by the researcher are used. The problems constructed by the students in the study are classified in terms of cognitive processes (organizing, selecting, comprehending and transferring) created by Christou et al. (2005). The data collection tools of the study are the problem-posing activity form and the semi-structured interview form. The data obtained from the study are analyzed through content analysis. According to the findings obtained from the study, it is determined that 8th grade students who constructs problems about square roots responded successfully at the selection and transfer stages and adequately at the organization and comprehension stages. Accordingly, it is recommended to develop students' language skills in the problem posing process, to increase their solution-oriented thinking capacities, to encourage the use of real life information, to develop higher-order thinking skills, to include mathematical representations frequently, to teach problem posing strategies, to increase motivation for problem posing, and to teach according to students' individual differences.