Fiziksel ölçümlerde sensörler
The Sensors at the physical measurements
- Tez No: 97990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERKAY GÖRGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET: FİZİKSEL ÖLÇÜMLERDE SENSORLER Ölçmenin teknolojide önemli bir yeri vardır. Bundan daha evvelki yıllarda doğru ölçme yöntemi kullanılıyordu. Ancak günümüzde sensörler ve transducerlarla ölçülebilen fiziksel büyüklükleri, başka fiziksel büyüklüklere çevirerek ölçmeler yapılabilmektedir. Yan iletken teknolojisinin gelişimi sensör ve transducerların boyutlarının küçülmesine ve hassasiyetlerinin artmasına sebep olmuştur. Manyetik alana karşı duyarlı olan sensör ve transducerların önemli bir yeri vardır. Bu cihazların sanayi ve ölçüm teknolojisinde ki kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Malzeme birçok nedenden dolayı manyetik alandan etkilenmektedir. Bu malzemelerde histeresizi gözlemekteyiz. Bu da ölçme tekniğini etkilemektedir. Bu çalışmadaki amacımız IC teknolojisi ile üretilen manyetik sensörlerin histeresiz özelliğini incelemektir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY: THE SENSORS AT THE PHYSICAL MEASUREMENTS The aim of this work is to study the hysteresis characteristic of a magnetic Hall sensor. For this reason the characteristic and classifying of the sensors are mentioned in the first section. In the second section ( material and method ) we will study the theoretical aspects of the sensor structures and the physics of the“Hall”effect in semiconductors. We measured the mobility, conductivity and Hall constant of 'Ge', 'n'and 'p' type crystal under magnetic field. The hysteresis characteristics is also has been measured. We have not been observed any hysteresis characteristic of the 'n' and 'p' type crystal. On the 'chip' IC Hall sensor we observed hysteresis characteristic, depending current and magnetic field strenght. XIII