Basketbolda kişi sayısına göre değişen dar alan oyunlarının şut performansına akut etkisi
The acute effect of small sided games with varying number of players on shooting performance in basketball
  1. Tez No: 683420
  2. Yazar: TUGAY DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Basketbol; aerobik ve anaerobik kapasitelerin eşit yükler üstlendiği, fiziksel ve fizyolojik kapasitenin yanı sıra teknik becerinin ve taktik uygulamaların da performansın önemli belirleyicisi olduğu dinamik bir spordur. Bu araştırmanın amacı basketbolda kişi sayısına göre değişen dar alan oyunlarının şut performansına akut etkisini araştırmaktır. Araştırmada; yaşı 19,75 ± 0,75, boy uzunluğu 184,75 ± 7,09, vücut ağırlığı 80,5 ± 10,48 olan 12 erkek katılımcı yer almıştır. Katılımcılar farklı günlerde olmak üzere, 4'er dakikalık üç periyorluk 2'ye2, 3'e 3 ve 4'e 4 oynanan dar alan oyunlarına ve basketbol sahasındaki düz koşulara katılmışlardır. Dar alan oyunlarının ve düz koşuların ardından akut etkilerin belirlenmesi amacıyla şut isabeti testleri yapılmıştır. Yapılan testler sırasında katılımcıların kalp atım hızı verileri Polar Team 2 (Polar Electro, Finland) sensörleri ile kaydedilmiştir. Gerçekleşen testlerin ardından her katılımcıdan Borg algılanan zorluk ölçeğine göre yorgunluk düzeylerini puanlamaları istenmiştir. Dar alan oyunlarının ve düz koşuların şut performansına akut etkisini belirlemek için tek yönlü varyans analizi, dar alan oyunlarındaki ve düz koşulardaki ortalama KAH'ın, algılanan zorluk derecelerinin ve şut isabetlerinin karşılaştırmasında tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans (repeated measures) analizi, dar alan oyunları ve düz koşulardaki KAH ile algılanan zorluk derecesi ve şut isabeti parametreleri arasında ilişki olup olmadığını belirlemek için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Basketball is a dynamic sport in which aerobic and anaerobic capacities undertake equal loads, and technical skills and tactical applications are important determinants of performance as well as physical and physiological capacity. The aim of this research is to investigate the acute effect of small sided games with varying number of players on shooting performance in basketball. Twelve male basketball players participated in this research, whose age were 19.75 ± 0.75, height 184.75 ± 7.09, and body weight 80.5 ± 10.48. The participants performed in 2 vs 2, 3 vs 3 and 4 vs 4 small sided games and joggs. Shoting accuracy tests were conducted to determine the acute effects after small sided games and joggs. During the tests, the participants' heart rate (HR) data were recorded with Polar Team 2 (Polar Electro, Finland) sensors. After the tests, each participant was asked to rate their fatigue levels according to the Borg's perceived exertion and pain scales. ne-way analysis of variance to determine the acute effect of small sided games and joggs on shooting performance, one-way analysis of variance in repeated measures (repeated measures) in comparison of average HR, perceived exertion and shots made in small sided games and joggs, Pearson correlation analysis was applied to determine whether there is a relationship between HR in joggs and perceived exertion and shot accuracy parameters.