Bingöl ili adaklı ilçesi güngörsün köyünde kaya düşmelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of rock falls in güngörsün village, adakli district of Bingöl province
- Tez No: 979932
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Kaya Düşmesi, kayalık bir yamaçtan veya gevşek materyalden kopan taş veya kaya bloklarının düşmesi, yuvarlanması veya yere çarpıp sıçrayarak ilerlemesi olayıdır. Kaya Düşmesinin yoğun olarak görüldüğü Bingöl ilinde can ve mal kaybına sebep olup yerleşim yeri ve meskenlere zarar vermektedir. Bu çalışmanın amacı, Bingöl ili Adaklı ilçesi Güngörsün köyündeki kaya düşme riskinin incelenmesi ve ıslahı için önlem ve önerilerin belirlenmesi ile kaya düşme riskinin azaltılıp yok edilmesidir. Bu amaç için bölgesel problemi yansıtan lokasyonlardan biri olan Güngörsün çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışma boyunca, mevcut jeolojik birimlerin jeomekanik özelliklerinin belirlenmesine yönelik olarak yoğun şekilde arazi ve laboratuvar çalışmalarının (mesafe, hız, sıçrama yüksekliği, arazi deneyleri, toplam kinetik enerji değerlerinin belirlenmesi ve diğer haritalama çalışmaları) yapılmıştır. RAMMS:ROCKFALL kaya düşmesi programı analiz sonuçlarına göre, çalışma alanının hangi noktalar olacağı belirlenmiştir. Bundan dolayı olası kaya düşmelerinin yerleşim alanına olumsuz etkilerini önlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Rockfall is the phenomenon of stones or rock blocks broken off from a rocky slope or loose material falling, rolling, or hitting the ground and bouncing. In Bingöl province, where rock falls are frequently seen, it causes loss of life and property and damages settlements and dwellings. The aim of this study is to examine the rockfall risk in Güngörsün village of Adaklı district of Bingöl province and to determine precautions and suggestions for its improvement and to reduce and eliminate the rockfall risk. For this purpose, Güngörsün, one of the locations reflecting the regional problem, was chosen as the study area. Throughout the study, intensive field and laboratory studies (distance, speed, jump height, field tests, determination of total kinetic energy values and other mapping studies) were carried out to determine the geomechanical properties of existing geological units. According to the RAMMS:ROCKFALL rockfall program analysis results, the points of the study area were determined. Therefore, it is necessary to prevent the negative effects of possible rock falls on the residential area.