Giardia intestinalis'in PCR ile saptanması
Detection of Giardia intestinalis BY PCR
  1. Tez No: 743448
  2. Yazar: FURKAN YAĞIZ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN TÜLAY YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giardia intestinalis enfeksiyonu tüm dünyada yaygındır ve hem çocuk hem de erişkinlerde diyarenin en sık karşılaşılan etkenlerden biridir. Gaita ile atılan kistlerinin doğrudan veya dolaylı ağızdan alınmasıyla bulaşmaktadır. Giardiyazis laboratuvar tanısı parazitin kist veya trofozoitinin gaitada mikroskopik olarak gösterilmesi, antijenlerinin immünolojik yöntemlerle ya da nükleik asitinin moleküler yöntemlerle saptanması ile konulmaktadır. Çalışmamızın amacı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na parazit şüphesi ile gönderilen gaita örneklerinde Giardia intestinalis'in saptanmasında mikroskopi ve moleküler yöntemin karşılaştırılmasıdır. Çalışma kapsamında 110 gaita örneği mikroskopi ve gerçek zamanlı PCR yöntemi ile incelenmiştir. Giardia intestinalis trofozoit ve kistlerini görmek üzere mikroskopik inceleme direkt ve çöktürme işleminden sonra yapılmıştır. Mikroskopi ve gerçek zamanlı PCR yönteminin sonuçları karşılaştırılmıştır. Mikroskopik inceleme ile üç örnekte (% 2,73) Giardia kisti tespit edilmiştir. Gerçek zamanlı PCR ile 11 (% 10) örnekte Giardia intestinalis DNA'sı saptanmıştır. Mikroskopik incelemede kist görülen üç örneğin hepsi PCR ile pozitif bulunmuştur. Giardia intestinalis enfeksiyonunun laboratuvar tanısında günümüzde halen rutin olarak kullanılan mikroskopik yöntemin düşük hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda yüksek maliyetine karşın gerçek zamanlı PCR yönteminin rutin tanıda daha sık kullanılmasının enfeksiyonun tanısı ve yayılımının önlenmesinde daha faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Giardia intestinalis infection is common worldwide and is one of the most common causes of diarrhea in both children and adults. It is transmitted by direct or indirect oral ingestion of cysts excreted with feces. Laboratory diagnosis of giardiasis is made by showing the cyst or trophozoite of the parasite microscopically in the stool, by detecting the antigens by immunological methods or by detecting the nucleic acid by molecular methods. The aim of our study was to compare microscopy and molecular methods for the detection of Giardia intestinalis in stool samples sent to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital Microbiology Laboratory with suspected parasite infection. Within the scope of the study, 110 stool samples were examined by microscopy and real-time PCR method. Microscopic examination was performed directly and after precipitation to see Giardia intestinalis trophozoites and cysts. The results of microscopy and the real-time PCR method were compared. Giardia cysts were detected in three samples (2.73 %) by microscopic examination. Giardia intestinalis DNA was detected in 11 (10 %) samples by real-time PCR. All three specimens with cysts on microscopic examination were positive by PCR. Considering the low sensitivity of the microscopic method, which is still routinely used in the laboratory diagnosis of Giardia intestinalis infection, it is thought that the more frequent use of real-time PCR method in routine diagnosis, despite its high cost, would be more beneficial in the diagnosis and prevention of the spread of the infection.